9.1 C
İstanbul

Yerli Otomobilin Fiyatı Vatandaşın Beklentisini Karşılayacak Mı?

E-Bülten Aboneliği

Mail listemize kayıt olarak güncel içeriklerimizden herkesten önce siz haberdar olabilirsiniz.

Prototipi geçen günlerde tanıtılan yerli otomobil toplumda heyecan oluştursa da fiyatının yüksek olacağı ve çoğu vatandaşın bu otomobili yalnızca vitrinde görebileceği iddia edildi.

Türkiye’nin yerli otomobili geçen günlerde görücüye çıktı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) üretimin 2022 yılında başlayacağını açıkladı.

Yeni Mesaj gazetesinin haberine göre; aracın fiyatıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı ancak ucuz bir otomobil olmayacağı kesin. Zira yerli otomobilin fiyatı konusunda herhangi bir açıklama yapılmasa da BMW ve Tesla gibi markaların muadili olacağı ifade ediliyor. Yeni BMW’nin elektrikli versiyonunun fiyatı 400 bin TL’yi aşacağı iddia edilirken, Tesla’da ise fiyat 1 milyonu buluyor.

Yeni Mesaj’ın haberinde, “Tek şarjla 300 ve 500 kilometre gidebilecek bir yerli otomobilin fiyatının 400 bin TL’nin altında olamayacağını, SUV modelin ise daha da yüksek olacağını ifade eden uzmanların sayısı da az değil. En iyimser tahminlere göre de yerli otomobilin bugün yollara çıktığını varsaysak, fiyatının 200 bin TL ve üstü olacak” ifadeleri yer aldı.

CEPTE PARA YOK…

“İki yıl sonra yollarda olabileceği ifade edilen ve fiyatı yüksek olmasına kesin gözüyle bakılan yerli otoyu bir yana bırakırsak, resmi istatistiklere göre Türkiye’de 10 kişiden 4’ünün hâlihazırda herhangi bir otomobil satın alacak imkânı yok” denilen haber şunlara dikkat çekildi:

“Avrupa Birliği (AB) İstatistik Kurumu’na (Eurostat) göre 2017 yılında Türkiye’de vatandaşların yüzde 39’unun otomobil satın almaya imkânı bulunmuyor. Avrupa’daki 34 ülke içinde Türkiye bu alanda ilk sırada yer alıyor.

Otomobil almaya imkânı olmayanların oranı 28 AB ülkesinde yalnızca yüzde 6.8 düzeyinde. Doğu Avrupa ve Balkan ülkeleri de bu alanda Türkiye’den daha iyi durumda. Yüzde 39 ile zirvede yer alan Türkiye’nin ardından yüzde 29.8 ile Romanya, yüzde 21.9 ile Sırbistan, yüzde 20.6 ile Bulgaristan, yüzde 20.1 ile Macaristan ve Kuzey yüzde 19.9 ile Makedonya geliyor.

Otomobil satın almaya imkanı olmayanların oranı Avrupa’daki diğer ülkelerde ise şöyle: Yunanistan’da yüzde 9.7, Danimarka’da yüzde 8.3, Hırvatistan’da yüzde 6.9, Hollanda’da yüzde 6.4, Almanya’da yüzde 6.3, İngiltere’de yüzde 5.8, Fransa’da yüzde 2.7 ve İtalya’da yüzde 2.7 seviyesinde. En düşük oran ise yüzde 1.7 ile Kıbrıs ve Malta’da. Eurostat verilerine göre 2016 yılında bu oran Türkiye’de yüzde 43.9 idi. 2017’de ise yüzde 39’a geriledi. 2018 verileri birçok ülke için açıklandığı halde Türkiye ise henüz açıklamadı.

ARAÇ FİYATLARI VERGİYLE ŞİŞİYOR

Türkiye’de taşıtların fiyatları, vergisiz (ham bedelleri) üzerine uygulanan vergilerden dolayı yükseliyor. Bunların başında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) geliyor, buna KDV de ekleniyor.

Örneğin silindir hacmi 1500 cm³, vergisiz satış bedeli ise 100 bin TL olan bir aracın (ÖTV’si yüzde 50) ÖTV’li satış bedeli 150.000 TL’ye ulaşıyor, KDV dâhil satış bedeli ise; 150.000 TL + (yüzde 18 KDV) 27.000 TL = 177 bin lira oluyor. Bu fiyata Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve bazı diğer ücretler de ekleniyor.

TÜRKİYE’DE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN ARAÇ SAYISINDA DA GERİDEYİZ

Öte yandan, Türkiye’de kişi başına düşen motorlu kara taşıtlarının sayısı son 15 yılda ikiye katlandı. 2003’te 100 kişiye 13.5 araç düşerken bu oran 2018’de 27.9’a yükseldi. 15 senedeki artış oranı ise yüzde 107’ye denk geliyor.

Aynı dönemde kişi başına düşen otomobil oranı da yüzde 7.1’den yüzde 15.1’e çıktı. Bu da yüzde 113 artış demek. Avrupa’da kişi başına düşen araç sayısına bakıldığında Türkiye yine açık arada son sırada yer alıyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde 2016 yılında 100 kişiye 50.5 otomobil düşerken aynı sene Türkiye’de yüz kişiye 14.2 otomobil düşüyor. Türkiye’de 100 kişiye düşen motorlu taşıt sayısı 28 iken AB’de bu sayı 51.”

Kaynak : OdaTV

- Reklam Alanı -

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Son Eklenenler

Volvo, Sürücüsüz Otomobil Geliştirme Birimini İkiye Ayırdı

İsveçli lüks otomobil üreticisi Volvo, otonom araç geliştirme birimi Zenuity ile ilgili çok önemli bir karar aldı. AR&GE faaliyetlerini hızlandırmak için gerçekleştirilen bu strateji...

Sağlık Bakanlığı, PTT ile Ücretsiz Maske Dağıtacak

Koronavirüsle mücadele kapsamında pazar ve market gibi kalabalık ortamlarda maske takmak zorunlu hale getirilmişti. Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından, Her vatandaşa haftalık 5 adet...

Lojistik Sektöründeki Tartışmalı Karar Revize Edildi

Taşımacılık sektörüne yeni firma girişini ve ticari araç alma işlemlerini geçici olarak durdurma kararı alan Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, düzenlemeyi revize etti. İlk olarak...

Beklenen Karar Açıklandı : Araç Muayene Süreleri Uzatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının konu ile ilgili Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin...

Ticaret Bakanlığı’ndan Bazı Gümrük İşlemlerinde Kolaylık

Ticaret Bakanlığının "Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, ticareti kolaylaştırarak hızlandırmak, işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesini temin etmek için bazı...