Volkswagen Fabrika Kurulumu Öncesi Yeni Bir Şirket Kurdu

volkswagen-fabrika
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Volkswagen’in Manisa merkezli kurduğu “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ” şirketinin Ticaret Sicil Gazetesi’nde belirtildiği kadarıyla  943 milyon 500 bin TL sermayeye sahip. Şirketin fabrika için Türkiye ve Bulgaristan arasında kaldığı son zamanlara haberlerde sıkça yer alan konulardan birisiydi. Sonunda Türkiye’de yatırımını yapmaya karar veren Alman otomotiv devi Manisa’da karar kıldı.Manisada’ki fabrikada Volkswagen firması Skoda Superb, Seat ve Volkswagen Passat modellerini üretecek.

Manisa Ticaret Sicili Müdürlüğü’nün 2447 sayılı ilanına göre fabrika, Manisa iline bağlı Yunusemre ilçesinin Keçiliköy Organize Sanayi Bölgesi Mahallesine kurulacak.

Son Yılların En Büyük Otomotiv Yatırımı

Alman otomotiv devinini Manisa’da kuracağı fabrika son 22 yılda Türkiye’de yapılmış olan en büyük otomotiv yatırımı olacak. Yıllık 400 bin araç üretim kapasitesine olacak tesisin yaklaşık 4 bin yeni istihdam yaratması bekleniyor. 2020 yılının sonunda inşaa çalışmalarının başlaması planlanan fabrikada, üretimin ise 2022 yılında başlaması hedefleniyor. Yapılan yatırımın 6,3 milyar TL’ye mal olması hedefleniyor.

Her iki ülkenin medya organlarında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat müdahil olup Volkswagen’e önemli teşvik avantajları sunduğuna dair haberler çıkmıştı. Ağustos başında ise Cumhurbaşkanlığı kararı ile, sıfırdan fabrika kurarak minimum 100 bin adet kapasitesine ulaşan firmalara, kapasitesinin yüzde 15’i kadar gümrüksüz otomobil ithalatı için izin verilmişti.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme