blank
metrto

Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metrosu Açılmadan Zarara Başladı

Sözcünün haberine göre, Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı olması planlanan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi 563 milyon Euroluk teklif ile Doğuş Grubu kazanmıştı. 6 Haziran 2012’de metronun temelinin atılmasının ardından, metronun 2015’te açılması planlanıyordu ancak henüz metro bitmiş değil.

Planlanan metro hattının açılış tarihi 2 yıl gecikmesiyle birlikte, yanlış hesaplamanın etkisi de kendini belli etmeye başladı. Bunun üzerine İBB geçtiğimiz haftalarda 112 milyon Euro daha borç aldı. Bu borçlanmanın ardından Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı Türkiye’nin en pahalı metrosu olmaya aday gibi gözüküyor.

İstanbul halkının cebinden bu sebeple 821 milyon lira, borçlanma nedeniyle ise 439 milyon lira olmak üzere toplam 1 milyar 260 milyon lira çıkmış olacak. İBB Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan üye Tarık Balyalı, kur farkı ve yanlış planlama yüzünden İstanbul halkının cebinden fazladan para çıkacağını söyledi.

Metronun, 30 Ağustos 2017 tarihinde test sürüşlerinin başlaması bekleniyor.

blank

KÜNYE - Haber Servisi

Haber Servisi
Lojistik Defteri 2011 yılında sektörel haberleri okuyucuların ulaştırmak amacıyla kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana gittikçe büyüyen ve günlük binlerce ziyaretçiye ulaşmayı başarmış sektörel bir haber sitesi girişimidir. Sayfamızda paylaşılmasını istediğiniz haberleri info@lojistikdefteri.com.tr adresinden bize ulaştırabilir, benim de sektör hakkında söylemek istediklerim var diyorsanız da sayfamızda kendi adınızla yayınlanmasını istediğiniz yazılarını bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.