Kapat

UPS’in Elektrikli Kamyonlarını THOR Üretecek

ups-thor
blank
blank

UPS, elektrikli lojistiğe en çok önem şirket olarak ön plana çıkıyor. Elektrikli araçlar ve bunları desteklemek için gereken şarj altyapısı, UPS’in geleceğe yönelik filosunun vizyonunda kritik bir rol oynadığı bir gerçek. Thor Trucks tarafından geliştirilecek elektrikli kamyonun 160km menzile sahip olacağı bekleniyor. Tamamen Thor Trucks tarafından tasarlanacak ve üretilecek olan elektrikli kamyonlar, hafif, dayanıklı ve uzun süreli kullanımı mümkün kılacak teknolojiye sahip olacak.

UPS, elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla sadece Thor ile değil, Arrival, Daimler, Tesla, Workhorse ve başka bir çok şirketle de işbirliği yapıyor. UPS, her bir güzergah konfigürasyonunda hangi teknolojinin en iyi çalıştığını belirlemek adına yaklaşık 9,300 adet düşük emisyonlu ticari araç kullanıyor. Bunların arasında, tamamen elektrikli, hibrid, etanol, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ile çalışan çok çeşitli yelpazede araçlar yer alıyor.

UPS yine önceki ay, Londra ve Paris’te denenecek 35 adetlik %100 elektrikli dağıtım aracının geliştirilmesi adına, İngiltere merkezli teknoloji firması ARRIVAL ile birlikte çalışacağını duyurmuştu. Sıfır emisyonlu, hafif ağırlıktaki kompozit araçların 240 km’den fazla menzil mesafesi ile tüm diğer elektrikli modellerden daha yüksek bir menzile sahip. Araçlarda aynı zamanda Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri (ADAS) de olacak. Bu da güvenliği arttırıp sürücü yorgunluğunu azaltacak. İlk geliştirilen araçların bu yıl içinde yola çıkması bekleniyor.

Bu yılın başında ise UPS, Tesla’nın tamamen elektrikli tırına 125 adet ön sipariş verdiğini duyurmuştu. Yeni tırlar, UPS’in elektrik, doğalgaz, propan ve diğer geleneksel olmayan yakıtlarla çalışan kamyon ve tırlardan oluşan geniş alternatifli yakıt ve gelişmiş teknolojili araç filosuna katılacağı belirtilmişti.

blank