Kapat

UND Güncel Taşıma İstatistiklerini Yayınladı

und-istatistik
blank
blank

UND’nin verilerine göre son iki ayın taşımacılık rakamlarına bakıldığında ihracat taşımalarında %5’lik bir düşüş görülürken ithalat taşımaları %3 arttı.

UND’nin derlediği verilere göre; 2018 yılı Ocak-Mayıs toplamında, ihracat taşımalarında Türk araçları bir önceki yılın aynı dönemine göre %5 düşüş ile 496.953 adet taşıma gerçekeştirdi. Yabancı araçlar ise 147.291 adet taşıma ile %12’lik bir büyüme kaydetti. Türk ve Yabancı araçlar toplamda %1 düşüş ile 644.244 adet ihracat taşıması gerçekleştirirken ihracat taşımalarının %77‘si Türk, %23’ü ise Yabancı plakalı araçlar ile yapıldı. Rapora göre ihracat taşımalarımızda %37 oranında büyük bir paya sahip olan Irak hariç Türk araçlar bir önceki yılın aynı dönemine göre bir değişime uğramazken yabancı araçlar %13 büyüme sağladı. Türk ve Yabancı araçların toplam büyüme rakamı ise %4 oldu. Türk araçlarının en çok taşıma gerçekleştirdiği iki ülke ise geçen aylarda olduğu gibi Irak ve Suriye oldu.

Avrupa ülkelerine %10 arttı

İhracat taşımalarındaAvrupa’nın genelinde yaşanan artış eğilimi özellikle komşu ülkelere yapılan taşımalarda kendisini gösterdi. Yapılan taşımalarda Romanya’da %25, Yunanistan’da %12, Bulgaristan’da ise %29 artış dikkat çekti. Polonya, Macaristan ve Avusturya gibi Orta Avrupa ülkelerinde de %16’ya varan artışlar gözlendi. Mayıs ayında yapılan Romanya ve Bulgaristan KUKK toplantılarında alınan olumlu sonuçlar ile birlikte Avrupa ülkelerine yapılacak ihracat taşımalarının artmaya devam etmesi bekleniyor.

İthalatta Artış Var

2018 yılının ilk 5 ayında ithalat taşımalarında genel toplamda %3 artış olduğu görüldü. Türk araçları %3, Yabancı araçlar ise %4 oranında taşıma sayılarını arttırdı. Geçen yıla göre yoğun bir artış sağlayan Yabancı araçlar Pazar payında da %34’e kadar paylarını artırmış durumdalar. İthalat taşıması yapan Yabancı araçları, başta İran olmak üzere Bulgaristan ve Romanya takip ediyor.Türk araçlarının İthalat taşımalarında yük aldığı ülkelere bakıldığında, ilk sırada 40.990 adet taşıma ile Almanya geliyor. İkinci sıradaki Irak ise her ay artış eğiliminde olmasına rağmen ihracattaki düşüş ile birlikte düşüş eğilimine geçti. İlk 5 ay toplamında Irak’tan yapılan ithalat taşımalarında %17 oranında düşüşle 26.826 adet ithalat taşıması gerçekleştirildi.

blank