UBER XL’ın Türkiye’den Çekilmesi Taksi Plakası Sahiplerine Yaradı

taksi-plaka
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Esnaf ve Sanatkarları ile yaptığı buluşmada yaptığı açıklamalar en çok taksi plaka sahiplerini sevindirdi. Sık sık gündeme gelen taksici – Uber kavgaları sonrası UBER’in akıbeti merak ediliyordu. Cumhurbaşkanının kesin olarak UBER’e taviz vermeyeceğini açıklamasının ardından 1 milyon 250 bin TL bandına kadar inen taksi plaka ücretleri tekrardan yükselişe geçti.

Cumhurbaşkanının açıklamaları sonrası 400 bin TL artış yaşayan taksi plakaları 1 milyon 650 bin TL seviyesine kadar yükseldi. Konu ile ilgili konuşan İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, Uber’in korsan taşımacılığa son vermesi ve taksimetre ücretlerinde beklenen fiyat artışının plaka değerlerini tekrardan 1 milyon 650 bin TL seviyesine çıkardığını belirtti.

Aksu, daha önce duyurusunu yapmış olduğumuz taksi ücretlerine zam haberinin de resmileşmesi ile birlikte plaka fiyatlarının tekrardan 1 milyon 850 bin TL seviyesine kadar çıkabileceğine vurgu yaptı.

PLAKANIN AYLIK KİRALANMASI 8 BİN TL CİVARINDA

Türkiye’de 60 binden fazla taksi bulunuyor ve bunun dörtte birinden daha fazlası İstanbul’da aktif olarak çalışıyor. Yaklaşık 18 bin taksinin yüzde 60’lık kısmı mobil, geri kalan kısmı ise bir durağa bağlı olarak çalışmaya devam ediyor. Taksi plakaları sahipleri tarafından kiraya verilmesi durumunda ortalama 8 bin TL civarında aylık para kazandırıyor.

TAKSİ ÜCRETLERİNE ZAM YOLDA

Taksi ücretlerine Haziran ayı sonu itibariyle de zam gelmesi bekleniyor. Zam resmileştikten sonra taksimetre açılış ücretinin 4 liradan 6 liraya çıkması, kilometre fiyatının ise 2.50 liradan 3.25 liraya çıkacağı düşünülüyor.

UBER XL ARTIK ÜLKEMİZDE FAALİYETTE DEĞİL

2014 yılında İstanbul’da faaliyetlerine başlayan UBER XL verdiği hizmetin kalitesi, araçların düzenli ve temiz olması gibi birçok sebepten ötürü İstanbul halkı tarafından sevilmiş ve aktif olarak kullanılmaya başlanmıştı. Ancak taksicilerin ve siyasilerin baskısı nedeniyle UBER minibüs servisi olan Uber XL hizmetini 31 Mayıs itibariyle son verdiğini duyurdu. Uygulama üzerinden sarı ve turkuaz taksi çağırmaya devam edilebiliyor.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme