Kapat

Uber, Uçan Taksisini Göz Önüne Çıkardı

uber-ucantaksi
blank
blank

Son günlerde ülkemizde tartışmalara neden olan Uber, uzun zamandır üzerinde çalıştığı yeni oyuncağını ilk kez tüm dünyanın gözleri önüne serdi.Uber’in 2020’de uçmayı umduğu yeni hava taksisi için tasarım modelleri ilk kez ortaya çıktı. Prototip olan uçan taksiler, Los Angeles’ta düzenlenen Uber Elevate Summit konferansında sergileniyor.

Önümüzdeki iki yıl içerisinde kendi kendine uçabilen bir uçan taksi filosu kurmak adına çalışmalarını sürdüren Uber, drone tasarımına benzer prototipini ilk kez gösterdi. Şimdilik sadece bir modelden ibaret olan uçan taksi fikrini geliştirmek için önemli bir kaynak ayırdıklarını söyleyen Uber yetkilileri, filonun çalışmaya başlamasıyla birlikte insanların sadece telefonlarındaki uygulamayla istedikleri yere uçan taksi çağırabileceklerini ve 320 kilometre saate kadar ulaşabilen hızlara çıkan araçla hızlıca seyahat edebileceklerini aktardılar.

Uçan taksilerden oluşan bir ağ kurarak, herkesin uçan taksilere ulaşmasını sağlamak adına geliştirmeler yaptıklarını dile getiren Uber yetkilileri, CBS ekranlarında yayınlanan This Morning programında, yeni teknolojisini anlattılar. Uber Üretim Müdürü Jeff Holden, üretmeye çalıştıkları modelin bir helikopter gibi dikey iniş ve kalkışlar yapabileceğini, iniş ve kalkıştan sonraysa arkadaki pervanelerini çalıştırarak, bir uçak gibi hareket edebileceğini vurguladı. Böylece bir noktadan diğerine hızlıca erişimin mümkün olacağından bahseden Holden, araçların sürücüsüz şekilde hareket etmesini planladıklarını söyleyerek, açıklamasını sonlandırdı.

blank