Lojistik Defteri
TRAFİK

Uber Otonom Araçlarını Akan Trafikte Test Etmek İçin İzin Aldı

Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı tarafından verilen izin, şirketin daha iyi bir teknoloji geliştirebilmesi için gerekli olan büyük verileri toparlayabilmesine yardımcı olacak.

Bu arada bahsi geçen izin verilmesi kararının Mart 2018’de Uber’e ait sürücüsüz aracın karşıdan karşıya geçmekte olan bir yayaya çarpıp ölümüne yol açmasının ardından verildiğini de belirtmekte yarar var.

TechCrunch’a bu haberi teyit eden Uber sözcüsü, sürücüsüz otomobillerin nihayet Kaliforniya yollarında gezinecek olmasıyla ilgili detaylı açıklama yapmaktan kaçındı. Bunun yerine sözcü, otonom araçların gerçek hayatta akan trafikte de test edilebilecek olmasını “Kritik bir adım” olarak nitelemekle yetindi.

Sürücüsüz bir otomobilin öldürdüğü ilk kişi

San Francisco, Uber’in evi konumunda. Şirketin genel merkezi burada konumlandığı için ilk izin bu şehir genelinde alınmıştı. Ardından firma kapsama alanını Arizona’ya doğru genişletmişti. Bu eyalette Google bünyesindeki Waymo’nun da faaliyet gösterdiğini belirtmek gerek.

Fakat 2 sene önce Mart ayında yaşanan ve Elaine Herzberg isimli yayanın ölümüyle sonuçlanan elim kaza, Uber’in halka açık yollarda gerçekleşen tüm otonom araç test faaliyetlerini askıya almasına yol açmıştı.

Waymo ve Tesla’nın da sürekli olarak üzerine çalıştığı sürücüsüz otomobil teknolojisi, önümüzdeki on yıla damgasını vuracağa benziyor.

Related posts

“Mesafe Uzadıkça Taksi Ücreti Düşecek”

Haber Servisi

Uber, Afrika’ya Ucuz Taşımacılık Modeliyle Giriyor

Haber Servisi

Zabıtalar İstanbul Trafiğinden Sorumlu Olacak

Haber Servisi

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi sizlere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla çerez bilgilerinizi kullanmaktadır. Kabul Et Oku