U.N. Ro-Ro Faturalarında “Kur Farkı” Önlemi Alacak

un-roro
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Döviz kurlarında yaşanan dalganalanmalar, U.N. RO-RO‘yu önlem almaya itti. Şirket, müşterilerine sitesinden şu duyuruyu yaptı:

“Değerli Müşterilerimiz;

Hepinizin bildiği gibi ülkemiz makroekonomik göstergeler ve döviz kurundaki dalgalanmalar açısından olağanüstü bir dönemden geçmektedir. Bu süreç tüm şirketleri olumsuz yönde etkilemekte ve bazı önlemler almaya zorlamaktadır.

Türkiye ile Avrupa arasındaki ticarete aracılık yapan şirketlerden biri olan şirketimizin maliyetlerinin çok büyük bir kısmı yabancı para cinsindendir ve vade tarihinde döviz cinsinden ödenmektedir. Yine bildiğiniz üzere şirketimizin fiyat listesi Euro olarak belirlenmekte ve mevzuat gereği Euro faturaların TL karşılıkları faturalarımızda yer almaktadır. Şu ana kadarki uygulamamıza göre düzenlenen faturaların büyük bir kısmının tahsilatı fatura üzerindeki TL tutar üzerinden yapılmaktadır. Ancak sene başından beri Euro kurundaki süregelen yükseliş trendi şirketimizi ciddi anlamda olumsuz etkilemiş ve faturada belirtilen TL karşılığı yapılmaya devam eden tahsilatlar sebebi ile şirketimiz çok yüksek miktarda kur farkı zararı ile karşı karşıya kalmış ve bu zararın tamamı şu ana kadar şirketimiz tarafından üstlenilmiştir.

Bu belirsiz süreç içerisinde ve kurlarda devam etme ihtimali olan dalgalanmalardan karşılıklı olarak olumsuz etkilenmemek amacıyla, 15 Ağustos 2018 tarihli faturalarınızdan başlamak üzere, fatura tahsilatları fatura üzerinde belirtilen döviz cinsi olan Euro‘nun vade tarihindeki döviz kuru karşılığı TL olarak yapılacaktır. Bu işlem sebebi ile oluşan kur farkları için karşılıklı olarak TL kur farkı faturası düzenlenecektir. Kur farkı hesaplanırken Hizmet tarihi* ile fatura vade tarihi arasında oluşacak fark temel alınacaktır. Kesilen kur farkı faturaları mevcut tahsilat yöntemleriyle tahsil edilmeye devam edilecektir.

* Hizmet tarihi vadenin başladığı tarihtir (rezervasyonlu yükler için rezervasyon tarihi, diğerleri için ihracat gemilerinde geminin Türkiye’den kalkış, ithalat gemilerinde ise Türkiye’ye varış tarihidir).”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme