blank
tesla-premium

Tesla’dan Otomobillerine “Premium” İnternet Bağlantısı

Elon Musk‘ın en önemli şirketlerinden Tesla, otomobil sektörünün en yenilikçi firmaları arasında yer alıyor. Şirketin yaptığı yeni hamle ise müşterileri için çok güzel görünüyor.

Tesla otomobiller 2012 yılından bu yana internete bağlanabiliyor. Telefonlar gibi hücresel bağlantı kullanan araçlar, bu “ücretsiz bağlantı” üzerinden güncelleniyor, yerleşik tarayıcıyı çalıştırıyor ya da canlı trafik bilgisi alabiliyor. Ancak tahmin edersiniz bu bağlantı yavaş ve çok sınırlı veri aktarımına imkan tanıyor. İşte Tesla bu konuda yeni bir döneme geçiyor. Bu yeni dönemde kişilere artık “Premium Bağlantı Paketi” ve “Standard Bağlantı Paketi” olmak üzere iki farklı seçenek sunulacak. Mevcut yapıyı devam ettirecek Standart paket yine ücretsiz olacak. Yıllık 100 dolar olacağı tahmin edilen Premium paket ise çok daha hızlı (LTE) bir bağlantı getirecek. Detaylı canlı harita yanında araç içi çevrimiçi müzik servisi desteği (Spotify ve Slacker gibi) de verecek paket, yeni satılan Model S ve Model X’lerde 1 yıl ücretsiz olacak. Model 3 sahiplerinin bu pakete ücretsiz olarak ulaşması içinse 5 bin dolarlık opsiyon paketini alması gerekecek. Ayrıca araçlarda WiFi desteği de olacak. Yani kişiler otomobillerini WiFi ağına bağlayarak örneğin garajlarında güncelleyebilecek.

Tesla, internet konusunda başka planlar da yapıyor

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, biliyorsunuz uzaya internet uyduları gönderecek bir proje geliştiriyor. Dünyanın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, uzaydan yüksek hızda kablosuz internet sağlamak istiyor. SpaceX başkanı Gwynne Shotwell‘e göre kurulacak bu uydu sistemini Tesla da kullanacak. Bu detay tüm Tesla araçların uzaydan internete bağlı kalacağı anlamına geliyor ve kullanıcılar için oldukça güzel görünüyor. Daha önce açıklandığı kadarıyla şirkete 10 milyara dolara yakın maliyet çıkaracak projeden büyük kar elde edilmesi amaçlanıyor. 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirecek firma, Starlink adını verdiği proje ile büyük oynuyor.

blank

KÜNYE - Haber Servisi

Haber Servisi
Lojistik Defteri 2011 yılında sektörel haberleri okuyucuların ulaştırmak amacıyla kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana gittikçe büyüyen ve günlük binlerce ziyaretçiye ulaşmayı başarmış sektörel bir haber sitesi girişimidir. Sayfamızda paylaşılmasını istediğiniz haberleri info@lojistikdefteri.com.tr adresinden bize ulaştırabilir, benim de sektör hakkında söylemek istediklerim var diyorsanız da sayfamızda kendi adınızla yayınlanmasını istediğiniz yazılarını bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.