Kapat

Tesla Supercharger İstasyonlarına “Kurumsal” İzin Yok

tesla-supercharger
blank
blank

Tesla kısa süre önce yayınladığı “Adil Kullanım” kararıyla şirketler için kötü, son kullanıcı içinse iyi bir karara imza atıyor. Bu karar ile beraber 15 Aralık 2017’den sonra satılan “kurumsal amaçlı” araçların Tesla Supercharger kullanımını yasaklanıyor.

Şirket bu noktada “taksi, Uber ya da Lyft gibi araç paylaşım platformları, ticari taşımacılık, devlet araçları ve diğer tüm ticari faliyetleri” yasak kapsamına alıyor. Yani kurumsal / ticari alanda kullanılan Model S, Model X ve Model 3 modelleri artık süper hızlı şarj istasyonundan yararlanamıyor. Bunu tespit ettiği zaman uyarıda bulunacağını ve hatta yazılımsal olarak şarjı yasaklayacağını belirten şirket, böylece normal kullanıcıları korumayı hedefliyor. Şu an büyük şirketlerin toplu şarj işlemleri yüzünden normal kullanıcıların şarj boşluğu bulmadığı belirtiliyor. İşte bu adil kullanım sistemi bunu çözmeyi hedefliyor ve çok mantıklı görünüyor.

Tesla Supercharger istasyonları Türkiye’ye de geliyor

Elektrikli otomobil devi araçlarını yüksek hızda şarj edebilen Supercharger istasyonlarını Ankara, İstanbul, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek, İzmir ve Konya’ya da açmayı planlıyor. Şirket bu noktada Gersan Elektrik ile çalışmalar yürütüyor.

blank