Kapat

Tesla Otomobillerine KITT Benzeri “Yapay Zeka Asistanı”

kitt
blank
blank

Yıllar önce yayımlanan “Kara Şimşek” isimli dizide, KITT isimli yapay zekasıyla konuşabilen bir araba yer alıyordu. Birçok kişinin hayalini süsleyen bu altyapının bir benzeri Tesla otomobillere de gelecek gibi görünüyor.

Biliyorsunuz günümüzde birçok otomobilde sesli kontrol sistemleri bulunuyor. Kişiler bu sistemler ile örneğin klima ayarını araçlarına söyleyerek yerine getirebiliyor. Ancak burada tam olarak arzu edilen bir yapı sunulmuyor. Çünkü bu sistemler sadece söylediğimiz komutları algılayacak ve yerine getirecek kadar zekiler. KITT benzeri altyapı ise gelişmiş yapay zeka sistemleri üzerine kurulacak bir sistemi akıllara getiriyor. Bu sistem kişilerin araçlarıyla sohbet edebilmesine imkan tanıyacak deniyor.

Twitter’da sorulan “Tesla araçlarda KITT benzeri yapay zekaya kavuşacak mıyız?” sorusuna “Evet” diyen Elon Musk, heyecan verici bir proje daha üzerinde gibi görünüyor. Kendi yapay zeka işlemcisini geliştiren ve geçtiğimiz dönemde bünyesine alanda çok deneyimli Andrej Karpathy‘i katan firma, özetle Model X, Model S ve Model 3’e özel bir yapay zekalı dijital asistan geliştiriyor gibi duruyor.

kitt-tweet

 

 

 

 

 

 

 

“Tesla ve Elon Musk”

Yapay zekalı dijital asistan denildiği zaman şu an aklımıza Apple Siri, Google Assistant, Amazon Alexa, Microsoft Cortana ve Samsung Bixby geliyor. Bunlara benzer bir “Tesla” asistanı araçlarına yerleştirmesi çok olası duran Musk, konu hakkında şimdilik fazla bilgi vermiyor. Ancak kurulan sistemin çok gelişmiş olacağı tahmin ediliyor. Sahibiyle sohbet edebilen bir otomobil gerçekten oldukça ilginç ve fütüristik duruyor.

blank