blank
tesla

Tesla Artık 114 Yıllık Ford’dan Daha Değerli Bir Şirket

Tesla uzun yıllardır otomotiv sektöründe taşları yerinden oynatmaya devam ediyor. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasına ve diğer firmaların elektrikli otomobil alanına yatırım yapmasına önayak Tesla, yavaş yavaş liderlik basamaklarını da tırmanmaya başlıyor. Belirtilenlere göre Tesla’nın piyasa değeri gün içerisinde 47,46 milyar dolara ulaştı. Ford ise 44,89 milyar dolarlık piyasa değeriyle Tesla’nın gerisinde kaldı. Ford’dan tam 100 yıl daha yeni olan Tesla bu sayede önemli bir başarıya imza atmış oldu. Hatta Tesla bu piyasa değeriyle 51 milyar dolarlık General Motors‘u geçmeye çok yaklaştı.

Şirketin hisseleri 2016’nın son haftalarından beridir büyük bir yükselişe geçmiş durumda. Tesla’nın hisse başına değeri 291,54 dolara kadar yükseldi. 2016’nın aralık ayında hisse başına değerin 181 dolar olduğunu düşünürsek yükselişin ne kadar ciddi olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Hisse değeri bakımından Tesla’nın yükselişini göz ardı etmek mümkün olmasa da satılan otomobiller bazında Tesla’nın halen çok geride olduğunu söyleyelim. Geçen yıl Tesla yalnızca 76 bin otomobil satarken Ford bu süreçte milyonlarca otomobil sattı. Yatırımcıların Tesla’ya olan güveni ise şirketin piyasada bu kadar yükselişe geçmesini sağladı. Tesla bu başarısını sürdürebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

blank

KÜNYE - Haber Servisi

Haber Servisi
Lojistik Defteri 2011 yılında sektörel haberleri okuyucuların ulaştırmak amacıyla kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana gittikçe büyüyen ve günlük binlerce ziyaretçiye ulaşmayı başarmış sektörel bir haber sitesi girişimidir. Sayfamızda paylaşılmasını istediğiniz haberleri info@lojistikdefteri.com.tr adresinden bize ulaştırabilir, benim de sektör hakkında söylemek istediklerim var diyorsanız da sayfamızda kendi adınızla yayınlanmasını istediğiniz yazılarını bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.