Kapat

Tesla, 3000’den Fazla Çalışanı ile Yollarını Ayırıyor

tesla
blank
blank

Elektrikli otomobil pazarının öncü ismi Tesla, hatırı sayılır bir işte çıkarma ile gündemde. Yeniden yapılanmaya giren firma, bu şekilde işleri yoluna koymak istiyor.Elon Musk‘ın en önemli şirketi Tesla, otomobil pazarının rakiplerine oranla en yeni isimleri arasında yer alıyor.

Bu nedenle sürekli olarak gelişme halinde olan firma, oturmuş bir sistem kurmakta zorlanıyor. Bunun arkasında sürekli olarak yeni modellerin gelmesi ve modern üretim hatlarının kurulmak istenmesi yer alırken, işler her zaman istenildiği gibi gitmiyor. Biliyorsunuz özellikle gelecek için çok önemli Model 3‘ün seri üretiminde baştan beri ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Geçtiğimiz aylarda bu konuda bir açıklama yapan Elon Musk, üretim konusunda geç kalınmasının arkasında çok fazla robot kullanılmasının yattığını belirtmişti. Bu süreçte ciddi değişiklikler yapan ve birçok robotu insanlar ile değiştiren firma, yine de tam istenilen seviyeye ulaşamıyor. Böylece olunca da sadece ilk çeyrekte 2.6 milyar dolar kayıp yaşayan Tesla, işleri gelecek için yoluna koymak adına yeniden yapılanmaya gidiyor.

Tesla, işgücünün yüzde 9’uyla yollarını ayırıyor

Açıklandığı kadarıyla bu 3 binden fazla kişinin işini kaybedeceği anlamına geliyor. Şirketin genel olarak bir yeniden yapılanmaya girdiğini (Yani tüm kademelerden gidenler olacak) belirten Musk, işten çıkarmanın özellikle Model 3’ün üretimini engellemeyeceğini belirtiyor. Uzun süredir ilk defa bu kadar büyük bir işten çıkarma ve yeniden yapılanma gerçekleştiren Tesla, kar eden bir şirket olabilmek için buna büyük ihtiyaç duyuyor. Yatırımcıların ciddi baskısıyla karşı karşıya olan Musk, konu hakkında çalışanlarına gönderdiği e-posta içerisinde “yönetim yapısını düzleştiriyor / sadeleştiriyoruz” açıklamasını yapıyor.

blank