Connect with us

TRAFİK

Tekirdağ’da Toplu Taşımaya 15 Günlük Yasak Geldi

Haber Servisi

Published

on

Yapılan açıklamada Tekirdağ Valisi başkanlığında toplanan İl Pandemi Kurulu tarafından salgınla mücadele kapsamında yeni kararlar alındığı belirtildi. Alınan kararlara göre Tekirdağ il sınırlarından kara,hava,deniz ve demiryolu ile yapılacak tüm giriş çıkışlar 15 gün süre ile kapatıldı.

Yasaktan muaf tutulan ticari olarak yük taşıyanlar ise, Tekirdağ’daki zorunlu dinlenme süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapılmasına müsaade edilmeyecek.

Çalıştıkları yer ile oturdukları yer farklı olan kişilerin geçişine ise bu durumu ispatlayan belgeleri ibraz etmek şartı ve mülki idare amirlerinin yazılı izni ile müsade edilecek.

20 yaş altının sokağa çıkması ise geçici olarak yasaklandı.

TOPLU ULAŞIM 15 GÜN SÜREYLE DURDU

Doktor raporu ile tedavi amaçlı seyahat etmek zorunda olanlar, birinci derecede yakını vefat edenler, birinci derecede ağır hastası olanlar, üretim yapan iş yerlerinde 20-65 yaş arası çalışanlar, tarımsal amaçlı üretim, ticaret ve faaliyet yapanlar hariç ilçeler ve mahalleler arası toplu ulaşım pazar alışverişinin olduğu günler haricinde 15 gün süreyle durduruldu.

Pazar yeri, market ve toplu olarak veya bireysel çalışılan iş yerleri ile toplu taşıma araçlarına vatandaşlar ve çalışanlar maske ile girecek.

Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar, iş yerlerinde tezgahtarlar, toplu taşıma araçlarında şoförler için de geçerli olacak.

İlçelerde ise meydanlarda sokak ve caddelerde vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek.

Askeriyede celp ve terhis dönemleri, hastane sevk ve taburcu işlemleri, cezaevi mahkum kabul ve tahliyeleri, inşaat, şantiye ve yatırım alanları ile taş, kum ocağı, kömür ocağında çalışanların durumları, limanlara yanaşan başta kılavuzluk hizmeti veren kaptan ve diğer çalışanların durumları gerekli kurumlarla görüşülerek iş birliği yapılarak planlanacak.

TRAFİK

Toplu Taşımada Koltuk Sayısı Kadar Yolcu Alınabilecek

Haber Servisi

Published

on

İçişleri Bakanlığı, daha önceden koronavirüs önlemleri kapsamında alınan toplu taşıma araçlarındaki koltuk kapasitesinin yarısı kadar olan yolcu taşıma kapasitesinine dair sınırlamayı kaldırdı. Bakanlığın, tüm valilikler ile Emniyet ve Jandarma birimlerine ilettiği genelgede daha önceden getirilen kısıtlamanın kaldırıldığını açıkladı.

“Şehiriçi ve Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı” konulu genelgede şehir içinde çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerindeki yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’sinden fazla aşmaması husundaki kararın yürürlükten kaldırılmasına karar verildi.

Böylece toplu taşıma araçları koltuk sayısı kadar yolcuyu taşıyabilecek bunun haricinde ayakta yolcu alınmasının hala yasak kapsamında olduğu vurgulanmıştır.

 

Continue Reading

TRAFİK

Dolmuş, Taksi ve Minibüslere Zam Talebi

Haber Servisi

Published

on

Apaydın; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren salgın nedeniyle yolcu taşıma kapasitelerinin azalması ve neredeyse yarı yarıya düşen yolcu sayıları nedeniyle halk otobüsü, taksi ve minibüslere zam yapılması taleplerinin olduğunu belirtti.

“Yolcu taşımacılığının olduğu büyük şehirlerde toplu taşıma esnafı zor günlerden geçiyor. Acilen yeni bir düzenleme ile fiyatların güncellenmesi gerekir. En azından Temmuz sonuna kadar bakanlığımız bize de bir el atmalı. Minibüsçü esnafımız batmak üzeredir. Bakanlığımız talimat verirse kendilerine yardımcı da olabiliriz. Yolcu seviyemiz yüzde 50 aşağı çekildi. Taksilerde yüzde 30, minibüsler ve halk otobüslerinde ise yüzde 50 zam bekliyoruz. Bununla birlikte bilet fiyatlarının yanı sıra ticari akaryakıt verilerek esnafımızın bu zor günlerinde destek olunmalı.” dedi.

 

Continue Reading

TRAFİK

Beklenen Karar Açıklandı : Araç Muayene Süreleri Uzatıldı

Haber Servisi

Published

on

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının konu ile ilgili Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi gereğince muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilecekler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilecek.

Continue Reading

Trending