8.4 C
İstanbul

Sınır Kapılarına “Randevulu Sanal Sıra Sistemi” Geliyor

E-Bülten Aboneliği

Mail listemize kayıt olarak güncel içeriklerimizden herkesten önce siz haberdar olabilirsiniz.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sınır kapılarındaki araç trafiğinin yönetilmesi ve düzenlenmesine ilişkin “Randevulu Sanal Sıra Sistemi” uygulamasını 2020’de devreye alacaklarını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İthalatta Yerinde Gümrükleme” uygulamasını 2020 yılında hayata geçireceklerini belirtti. TBMM Genel Kurulunda, Ticaret Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kurumların 2020 yılı bütçelerine ilişkin konuşan Pekcan, yetkilendirilmiş yükümlü sayısının 2020’de 500’ü bulmasını öngördüklerini söyledi.

Bakan Pekcan, “İthalatta Yerinde Gümrükleme uygulamasını 2020 yılı içinde hayata geçireceğiz.” dedi.

Sınır kapılarındaki araç trafiğinin yönetilmesi ve düzenlenmesine ilişkin “Randevulu Sanal Sıra Sistemi” uygulamasını 2020’de devreye alacaklarını bildiren Pekcan, “Varış Öncesi Gümrükleme Projesi”nin havayolu taşımacılığına da uygulanması için çalışmaları gelecek yıl tamamlayacaklarını ifade etti.

Ruhsar Pekcan, gümrük işlemlerinde etkin ve modern bir risk yönetimi anlayışını ortaya koyma gayretinde olduklarını dile getirdi.

Yurt dışından temin ettikleri tarama sistemlerinin Türkiye’de üretilmesi amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığıyla koordineli olarak Milli Tarama Sistemi (MİLTAR) çalışmalarına başladıklarını anlatan Pekcan, TÜBİTAK ile “Tarama Ağı Projesi”nin fizibilite çalışmalarını tamamladıklarını aktardı.

Geçen yıl 21 kara kapısına plaka tanıma sistemleri kurulduğunu hatırlatan Bakan Pekcan, yıl sonu itibarıyla 10 Ro-Ro limanında da bu sistemlerin kurulumunu devreye aldıklarını belirtti.

TÜBİTAK ile gerçekleştirilen “Yolcu Görüntüleme Sistemi”nin, gizlenen yasa dışı eşyaları fiziki müdahale olmadan tespit ettiğini anlatan Pekcan, gümrüklerde ilk kez kullanılmaya başlanan insansız hava araçlarını deniz devriye ekiplerinin çalışmalarına entegre ederek kullandıklarını aktardı.

Kaçakçılıkla mücadele

Yasa dışı ticarete konu edilen her türlü eşya kaçakçılığıyla kararlı ve yoğun mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Ruhsar Pekcan, “30 Kasım itibarıyla 6,7 ton uyuşturucu, 12,9 milyon paket sigara, 125 bin adet elektronik sigara ve aksamı, 16 bin 724 ton kaçak akaryakıt ile toplam 4 bin 792 olayda yaklaşık 2 milyar 340 milyon lira değerinde kaçak eşya yakaladık.” diye konuştu.

Gümrüklerde kalan eşyanın değerlendirilmesiyle ilgili altyapının geliştirerek, “e-ihale.gov.tr” satış kanalını ve satış sürecini yenilediklerini söyleyen Pekcan, sisteme üye kişi sayısının 740 bine ulaştığını bildirdi.

Ticaretin kolaylaştırılması konsepti çerçevesinde pek çok yenilik üzerinde durduklarını anlatan Bakan Pekcan, “Karekodlu çekte sayı 115 milyonu aştı. 2020’de karekodlu bono ile elektronik çek ve bonoları devreye alacağız.” ifadelerini kullandı.

- Reklam Alanı -

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Son Eklenenler

Benzin Fiyatlarına 15 Kuruşluk Yeni Zam

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından alınan bilgiye göre, söz konusu artış pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren yansıyacak. Başkent Ankara'da ortalama 5,26 liradan...

Volvo, Sürücüsüz Otomobil Geliştirme Birimini İkiye Ayırdı

İsveçli lüks otomobil üreticisi Volvo, otonom araç geliştirme birimi Zenuity ile ilgili çok önemli bir karar aldı. AR&GE faaliyetlerini hızlandırmak için gerçekleştirilen bu strateji...

Sağlık Bakanlığı, PTT ile Ücretsiz Maske Dağıtacak

Koronavirüsle mücadele kapsamında pazar ve market gibi kalabalık ortamlarda maske takmak zorunlu hale getirilmişti. Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından, Her vatandaşa haftalık 5 adet...

Lojistik Sektöründeki Tartışmalı Karar Revize Edildi

Taşımacılık sektörüne yeni firma girişini ve ticari araç alma işlemlerini geçici olarak durdurma kararı alan Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, düzenlemeyi revize etti. İlk olarak...

Beklenen Karar Açıklandı : Araç Muayene Süreleri Uzatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının konu ile ilgili Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin...