Connect with us

SİGORTA

Sigorta Şirketlerinin Üstlendiği Tazminat Miktarları Artış Gösterdi

Haber Servisi

Published

on

Türkiye Sigorta Birliği, sigorta şirketlerinin üstlendiği tazminat tutarının yüzde 12,6 artış göstererek 29,1 milyar TL olarak gerçekleştiğini açıkladı. Toplam prim üretimi ise yüzde 22,4 arttı ve 48,4 milyar TL oldu.

Türkiye Sigorta Birliği’ne (TSB) üye şirketlerden derlenen verilerle hazırlanan 2019 üçüncü çeyrek teknik ve mali sonuçları açıklandı. Türkiye Sigorta Birliği 2019 Üçüncü Çeyrek Sektör raporuna göre, Türkiye’de sigorta şirketlerinin üstlendiği tazminat tutarı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12,6 artış göstererek 29,1 milyar TL olarak gerçekleşti.

Sigorta sektörünün toplam prim üretimi 2019 üçüncü çeyrek sonunda yüzde 22,4 oranında yükselirken, sektör reel anlamda yüzde 12,1 büyüme kaydetti. Bu sonuçlarla hayat dışı sigortalar prim üretimi 41 milyar TL, hayat sigortaları prim üretimi 7,4 milyar TL olurken; sektörün toplam prim üretimi 48,4 milyar TL’ye ulaştı.

Katılım sigortacılığında primler yüzde 5,2 arttı

Faiz hassasiyeti olan vatandaşlarımızın da sigorta güvencesinden faydalanmasını sağlayan katılım sigortacılığı son yıllarda hızlı bir gelişme trendi sergiledi. Bu alanda faaliyet gösteren 12 şirketin sektörün toplam prim üretimi içindeki payı yüzde 5,2’ye ulaşırken bu alanda toplam prim üretimi 2,5 milyar TL oldu.

Sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerimizin aktif büyüklüğü geçen yılın aynı dönemine göre %23,2 nominal artışla 215,6 milyar TL, toplam öz sermaye büyüklüğü ise 27,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

BES’te katılımcı sayısı 6,8 milyona çıktı

Bireysel Emeklilik Sisteminde katılımcı sayısı 8 Kasım 2019 tarihi itibarıyla 6,8 milyona, fon büyüklüğü de devlet katkısı dâhil 111,9 milyar TL’ye ulaştı. 2017 yılında başlatılan otomatik katılım uygulamasıyla 8 Kasım 2019 tarihi itibarıyla sistemde devam eden 5,4 milyon çalışanın otomatik katılım fon tutarı ise 7,7 milyar TL oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SİGORTA

Araçlarda “Aylık Kasko” Dönemi Başlıyor

Haber Servisi

Published

on

Herhangi bir servis kısıtlaması olmadan, kredi kartına bloke koymadan aylık 30-100 TL arasında değişen fiyatlar ile yaptırabileceğiniz aylık kasko aracınızı çift taraflı çarpışma,çalınma ve yanma gibi hasarlara karşı tam güvence ile koruma altına alıyor.

Türkiye’de ilk kez aylık kasko sigortasının hizmete sunulduğunu belirten İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı Turusan Bağcı konu ile ilgili yaptığı açıklamada sigortalının istediği zaman aylık poliçesini iptal ettirebileceğini, poliçeyi durdurma ve geniş teminatlı poliçeye geçiş gibi işlemlerin kolayca yapılabileceğini belirtirken aynı zamanda bu kasko seçeneğinde servis kısıtlaması olmadığının da altını çizdi.

Olası bir hasarda aracınızı istediğiniz servise götürebileceğinizi söyleyen Bağcı, hasar durumunda araç tamiri için istenilen serviste yapılabileceğini belirtirken aylık kaskoya ek olarak isteğe bağlı olarak İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı ve 7/24 Asistans Paketininde poliçeye eklenebileceğini söyledi.

Aylık Kaskonun Diğerlerinden Farkı Nedir?

Diğer kasko poliçelerinden farklı olarak aracınızı yıllık olarak değil de belirlenen ay içerisinde koruma altına alan Aylık Kasko, aracınızı sık kullanmadığınız dönemlerde veya yenileme zamanı geldiği halde belirli nedenlerle yenileme yapamadığınız durumlarda kredi kartı limitinize bloke koyulmadan aracınızı koruma altına almanızı sağlıyor.

Aylık Kasko Poliçesini İsteyen Herkes Yaptırabilir mi?

Mevcut kaskosu yenileme vadesi içinde olan veya vadesi 15 güne kadar olan bireysel müşteriler aylık kasko yaptırabilir.

Aylık Kasko Poliçesini Her Ay Yeniden Yaptırmak mı Lazım?

Aylık Kasko sigortası sizden aksi bir dönüş olmadığı sürece kredi kartınızın limiti yeterli olması halinde her ay otomatik olarak yenilenir.

Aylık Kaskonun Kapsamı Nedir?

Aylık kasko aracınızı çalınma, yanma ve çift taraflı çarpışmalar gibi tehlikelere karşı korur. Dilediğiniz takdirde ihtiyari mali mesuliyet sigortası ve asistans gibi hizmetleri ekleterek kasko poliçenizin kapsamını genişletebilirsiniz.

Aylık Kasko için Ne Kadar Ödeme Yapmam Gerekli?

Aylık kasko fiyatları araç model yılı, türü vs gibi bilgilere göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 30 TL ile 100 TL arasında fiyatlarda değişkenlik göstermektedir.

Continue Reading

SİGORTA

Trafik ve Kasko Sigortalarında “Koronavirüs” İndirimi

Haber Servisi

Published

on

Eve kapanan Türkiye trafik ve kasko sigortasını yaptırmayı askıya alınca şirketler hem trafik sigortasında hem kasko sigortasında yüzde 30’u aşan indirimler yapmaya başladı.

Mart ortasında Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs sektörleri çeşitli açılardan etkilemeye devam ediyor. COVID-19’un tedavi masraflarını üstlenen sigorta sektörü de havayolları, konaklama, perakende kadar olmasa da özellikle trafik ve kasko sigortasının nisanda yüzde 20 ile 40 arasında daralma sigortacıları fiyat rekabetine itti. Zorunlu olmasına rağmen sadece nisan ayında 380 bin kadar aracın trafik sigortasını yenilemediği hesaplandı. Bunun nedeni ise hem ekonomik kaygılar hem de aracını trafiğe çıkarmayan insanların herhangi bir risk ile karşılaşmayacağını düşünmesi.

YÜZDE 30’A VARAN İNDİRİMLER

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre eve kapanan Türkiye trafik ve kasko sigortasını yaptırmayı askıya alınca şirketler hem trafik sigortasında hem kasko sigortasında yüzde 30’u aşan indirimler yapmaya başladı. Daha önce yüzde 10 indirim yaptığı bilinen şirketlerin de yeniden yüzde 30’a varan indirimler yapması nedeniyle bir kaç şirkette indirim oranı daha da fazla olabiliyor. Böylece devletin belirlediği ve ayda yüzde 1,5 artan trafik sigortası prim tavanlarının yüzde 30 altında trafik sigortası poliçesi satılmaya başlandı. Benzer durum kasko sigortası için de geçerli. Otomobilleri garajlarında veya evlerinin önünde duran vatandaşlar sokağa çıkma yasağı ve hafta için uygulanan kısmi yasak ile güvenlik açısından da sakınca görmediği için biten kasko sigortalarını yeniden yaptırmıyor. Bu durumu gören sigorta şirketleri ise fiyat indirerek vatandaşın sigortalı kalmasını sağlamaya çalışıyor. Şirketler ayrıca ödemelerin 1 ay geç başlamasını da sağlıyor.

CEZA OLMAMASI DA ETKİLİ

Özellikle zorunlu olan trafik sigortası yaptırılmaması halinde uygulanan ceza (sürprim) uygulamasının kalkmış olması nedeniyle araç kullanmayacak olan sürücüler trafik sigortasını yenilemek yerine beklemeyi tercih ediyor. Şirketlerin fiyat indirimlerinin yanı sıra acente komisyon oranları ile de rekabete girdiğini anlatan Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, “İnsanlar araçları evlerinin önlerinde durduğu için bir risk görmedikleri için trafik ve kasko sigortası yaptırmıyor. Şirketler özellikle acenteler üzerinden rekabete başladı” dedi.

AYLIK ARTIŞLAR SON BULACAK

Zorunlu trafik sigortasında yasa gereği her ay yüzde 1.5 artan trafik sigortası tavan fiyatlarının artık artırılmaması gündemde. Sigorta sektör temsilcilerinin konu ile ilgili olarak Hazine Müsteşarlığı ile görüştüğü belirtiliyor. Sağlık sigortasında da COVID-19’un kapsama alınmasına rağmen yine hafif gerileyen sigortalı sayısı nedeniyle fiyat artışına gidemeyen sigorta şirketlerinin ekonomik kayıplarını önlemek için önümüzdeki günlerde daha fazla fiyat kırabileceği belirtiliyor. Ancak şimdilik kaza sayının azalması ile hasar ödemelerinde düşüş beklense de sigorta poliçelerinin yıllık yapılması nedeniyle ekonomik aktivite normale döndüğünde önceki dönem ile benzer hasarlar ile karşılaştığında büyük zararlar yazabileceği tahmin ediliyor. Diğer taraftan kaza sayısının azalmasına rağmen ölümlü ve yaralanmalı kaza sayısının artıyor olması sigortacıları kara kara düşündürüyor.

Continue Reading

SİGORTA

Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik

Haber Servisi

Published

on

Hazine ve Maliye Bakanlığının, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan düzenlemeyle, destekten yoksun kalma ve sürekli sakatlık tazminatlarının, taraflar arasında uyuşmazlığa konu edilme durumunu en aza indirebilmek amacıyla hesaplamaları somutlaştırıldı. Böylelikle trafik kazaları sonucu ölen kişilerin yakınlarına yapılacak ödemelerde ve sakat kalan kişilere ödenecek tazminatlarda farklı hesaplamaların önüne geçilecek.

Trafik sigortasında kaza sonrası tazminat ödemelerinde kişilerden talep edilebilecek belgeler de daha açık hale getirildi.

Ayrıca, motorlu araç sigortaları kapsamında kullanılacak eşdeğer parçaların sertifikalı olması gerekecek, toplam eşdeğer parça sayısına göre en az yüzde 20 yerlilik oranı aranacak.

Öte yandan, araçlarda değer kaybı, “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” nezdinde kurulacak sistem üzerinden sıra esasına göre atanan sigorta eksperleri tarafından aracın rayiç değeri, araçta meydana gelen hasar boyutu ve aracın kilometre üzerinden kullanılmışlık düzeyi esas alınarak basit tablolar üzerinden hesaplanacak.

Tebliğ, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek.

Continue Reading

Trending