Otoyollarda Hız Limitlerinin Artırılmasına Bakan Soylu’dan Yeşil Işık

25.09.2019
593
Otoyollarda Hız Limitlerinin Artırılmasına Bakan Soylu’dan Yeşil Işık

Trafik kazalarında en büyük payın yol kusuru kaynaklı değil sürücü hataları nedeniyle gerçekleştiğini söyleyen Süleyman Soylu, kazaları azaltabilecek çalışmaların devreye alınmasıyla ölüm ve yaralanmaların da azalmaya başladığını belirtti. Bu sene içerisinde planlanan ölüm sayılarının azaltılması konusunda başarı sağlanması halinde ise otoyollardaki hız limitlerinin yükseltilmesi konusunda çalışma yapılabileceğini belirtti.

Soylu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle devam etti. “Değerlendirmeler sonucunda Ulaştırma Bakanlığımızla görüşüp bu konuda adım atmaya çalışacağız. Yollardaki standartların yüksek olması bu konudaki çalışmalarımızda bizler için önem taşımaktadır. 120 KM’lik hız sınırını yüzde 5-6 gibi bir oranda artırarak üst limit 140 olacak şekilde yeni bir düzenleme yapılması husunda değerlendirmemiz var.”

Şu an itibariyle 120 KM/S hız limitinr sahip bir otoyolda tanınan tolerans ile birlikte 132 KM/S hıza ulaşılabiliyor. Bu hız limitlerine uyulmaması durumunda ise 132 – 156 arası hızla gidenlere 535 TL, 156 – 180 arası hızla gidenlere 608 TL, 180 üzeri hızla giden araç sürücülerine ise en üst limit olan 4002 TL’lik cezai işlem uygulanıyor.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.