Nissan Sürücülere Sanal Yol Arkadaşı Geliştiriyor

nissan-yol-arkadasi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nissan Las Vegas CES fuarında gerçek sanal dünyaları bir araya getiren bir teknolojiyi tanıtıyor. Teknoloji, yalnız otomobil kullanmak istemeyenlere sanal bir avatar yolcu bile verecek! Sürücülerin görünmezliği görmelerine (Invisible to Visible) yardımcı olacak vizyon fuarda ziyaretçiler tarafından deneyimlenebiliyor.

Invisible to Visible (I2V) adı verilen Nissan Intelligent Mobility aracılığıyla geliştirilen teknoloji, aracın içindeki sensörlerden gelen bilgilerle cloud yani veri bulutu içerisine yerleştirilmiş tüm dış dünya bilgilerini birleştirerek sürücüleri desteklemeyi hedefliyor. Bu, sistemin yalnızca aracın yakın çevresini izlemesini sağlamakla kalmayıp; bir binanın arkasında veya köşede ne olduğunu gösterip ne olacağını önceden tahmin etme imkanı sağlayacak.

Otomobil kullanmayı daha zevkli hale getirmek için, otomobilin içinde görünen avatarlar etkileşimli, insani bir kılavuzluk yapabilecek. Nissan Araştırma Merkezinde uzman bir lider olan Tetsuro Ueda, ”I2V, görünmez olanı görmenize yardımcı olarak, güvenliği artırır ve sürüşü daha zevkli hale getirir. Etkileşimli özellikler, ilgi alanlarınıza ve sürüş tarzınıza göre uyarlanmış bir deneyim yaratır.” diyor.

360 derece ortam taraması

I2V; sürüş, araç içi ortam, trafik ve aracın çevresinden gerçek zamanlı veri toplayan bir merkez görevi gören Nissan Omni-Sensing teknolojisi ile destekleniyor.

Teknoloji, yol ve kavşak durumu, görünürlük, tabela veya yakındaki yayalar gibi şeyler hakkında bilgi sağlamak için otomobilin etrafında 360 derecelik bir sanal alanı haritalandırıyor. Ayrıca, sürücüyü ya da yolcuları izleyerek örneğin zorunlu bir kahve molası ihtiyacı ve uygun yeri bulmaya yöneliyor.

Dahası da var, I2V; otomobilde geçirilen zamanı daha konforlu ve eğlenceli hale getirebilmek için yağmurda araç sürerken, güneşli bir günün manzarasını aracın içine yansıtılabiliyor. Bir yerden geçerken gerçek rehberler sanal olarak eşlik edebilecek.

Bir yere ulaşıldığında orada en kolay park alanını bularak yönlendirme yapabilecek.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme