Connect with us

FİLO YÖNETİMİ

MOOV By Garenta İstanbul’daki Hizmet Bölgelerini Genişletti

Haber Servisi

Published

on

Eylül 2018’de Türkiye’de ilk kez serbest dolaşımlı paylaşımlı araçları İstanbulluların hizmetine sunan MOOV by Garenta, COVID-19 salgını sebebiyle hizmet bölgesini genişletme kararı aldı.

Salgından dolayı sosyal izolasyon kurallarını uygulamak isteyenlerin bireysel araçlarını kullanmaya başlamaları, aracı olmayanların ise kiralama alternatiflerini değerlendirdikleri biliniyor. Buradan hareketle, İstanbul’da 1.600 araçla kullanıcılarına araç kiralamada özgürlük sunan MOOV by Garenta İstanbul’daki hizmet bölgesini genişletti. MOOV by Garenta; Esenyurt, Sarıyer, Beykoz, Çekmeköy, Sultanbeyli ve Tuzla’daki birçok mahalleyi hizmet bölgesine dahil etti.

Tam Dijital MOOV by Garenta

Şubat ayı itibarıyla İzmir’de de hizmet vermeye başlayan ve serbest dolaşımlı paylaşımlı araçlarla kullanıcılarına özgürlük sunan MOOV by Garenta’da, istenilen süre kadar kiralama ve kullanılan süre kadar ödeme yapılabiliyor. Ayrıca, daha önce 8 saat üzeri kullanımlarda geçerli olan günlük kiralama opsiyonu, 30 Nisan’a kadar geçerli kampanya kapsamında 5 saatten sonra 100 kilometrelik yakıt ve sigorta dahil olarak yapılmaya başlandı. MOOV by Garenta müşterileri, herhangi bir ek işleme gerek kalmadan 5 saat ve üzeri kullanımlarında aracı 24 saate kadar kiralayabiliyor, İstanbul ve İzmir’deki hizmet bölgesi içerisinde diledikleri noktada kiralama işlemini sonlandırabiliyor.

15 dakikası 9,5 TL’den başlayan fiyatlarla 5 km’lik yakıt ve sigorta dahil olarak kiralama yapılabilen MOOV by Garenta’da, sözleşmeden kiralamaya kadar tüm süreç dijital olarak çalışıyor. Akıllı telefonlara ücretsiz olarak indirilen MOOV by Garenta uygulamasıyla en az 1 senelik ehliyet sahibi herkes kredi kartını sisteme tanımlayıp, dijital sözleşme sürecini tamamlayarak bu hizmeti kullanabiliyor. MOOV by Garenta, İstanbul’da İSPARK ve İzmir’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle İzelman otoparklarını ücretsiz olarak kullanıcılarına sunuyor.

FİLO YÖNETİMİ

TIRSAN, Patent Sıralamasında Dereceye Giren Tek Türk Firması Oldu

Haber Servisi

Published

on

“Türkiye’nin Patent Haritası” raporunda, otomotiv teknolojileri alanında 252 patent ile 3.sıraya yerleşen TIRSAN, Türkiye’deki tüm sektörler içerisinde ise 9. oldu.

Ödüllü Ar-Ge merkezinde treyler sektörünü geleceğe taşıyan TIRSAN, daha önceki başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Turkishtime’ın partner sponsoru olduğu ve Patent Effect tarafından hazırlanan 206 sayfalık raporda, 15 farklı teknolojik kategorideki en değerli yerli patentler sıralaması oluşturuldu.

Tırsan, Aldığı Ödüller ile Gururlanıyor

Tırsan tarafından 2009 yılında kurulan Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiği ürünleri ile 55’den fazla ülkede müşterilerinin sektörel ihtiyaçlarını karşılıyor. “Türkiye’nin Patent Haritası” raporunda tüm sektörler içerisinde 9. olan Tırsan, 2017 yılında ise 6.Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nden 1.’likle ayrılmıştı. TAYSAD tarafından 2018 yılında düzenlenen etkinlikte 2018 Patent 1’incisi seçilen Tırsan, 2019’da ise Treyler İnovasyon Ödülleri’nde “Şasi” kategorisinde şampiyon olarak ödülü evine götürmüştü.

Kendi çatısı altındaki Talson markası ile “Konsept” kategorisinde 3. olan Tırsan, 2018 yılında 2 kategoride derece yapan tek üretici olmuş aynı zamanda da ödülü peş peşe kazanan Dünya’nın ilk 3 treyler üreticisinden de biri olmuştu.

Tırsan Ar-Ge Merkezi; üniversiteler, enstitüler ve sistem tedarikçileri ile ortak çaışmalar yürütüyor. 2019 yılında 51 farklı Ar-Ge projesi üzerinde çalışan firma; aralarında İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Dokuz Eylü Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Türk – Alman Üniversitesi, TÜV SÜD SZA, Leibniz – Institut, RWTH Aachen Üniversitesi, Atina Teknik Üniversitesi, Fraunhofer Institut, ECTA, DEKRA ve Tübitak Marmara Araştırma Merkezi gibi kurumların yer aldığı çok sayıda yerli ve yabancı üniversitenin yanı sıra sistem tedarikçileriyle de projelerini geliştirmeye devam ediyor. DEKRA, ECTA ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nin (TÜBİTAK MAM) de yer aldığı 15’ten fazla ulusal ve uluslararası üniversite, enstitü, kurum ve derneklerin yanı sıra sistem tedarikçileriyle de geliştirme projeleri yürütmektedir.

Continue Reading

FİLO YÖNETİMİ

Türk Şirketi Mobiliz’i Bulgarlar Aldı

Haber Servisi

Published

on

Bulgaristan’ın en önemli bulut tabanlı iş çözüm ortağı GPS Bulgaria, Türk şirketi Mobiliz’i satın aldı. Sofya merkezli Bulgaria GPS, böylece ilk yurtdışı satın almasını Türkiye ile yapmış oldu.

350 bin araçta kullanılıyor

2004 yılında kurulan ve 100’e yakın çalışanı olan Mobiliz, Türkiye’deki araç takip sistemleri sektörünün en büyük iki oyuncusundan biri olarak biliniyor.

Şirketlerin araç filolarını ve araç sürücülerini daha iyi yönetmesini sağlayan araç takip sistemleri, 15 binden fazla kurumsal müşteriye hizmet veriyor. Mobiliz, 350 binin üzerinde araçta kullanılıyor.

Continue Reading

FİLO YÖNETİMİ

ALC Lojistik Treyler Tercihini Schmitz Cargobull’dan Yana Kullandı

Haber Servisi

Published

on

Schmitz Cargobull, ALC Lojistik Taşımacılık’a 6 adet treyler teslim etti. Bu teslimatla birlikte ALC Lojistik Taşımacılık’ın filosundaki Schmitz treyler sayısı 21’e ulaştı.

Teslimat törenine; ALC Lojistik Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiçekli, ALC Lojistik Taşımacılık Genel Müdürü Soner Çiçekli, Schmitz Cargobull Türkiye Müdürü Nihat Ayhan Özmen, Schmitz Cargobull Marmara Bölge Müdürü Kaan Kayral, Ürün ve Pazarlama Müdürü Erkan Makaklı ve Halkla İlişkiler Temsilcisi Betül Arslan katıldı.

ALC Lojistik Taşımacılık’a 6 adet treyler teslim etti. Bu teslimatla birlikte ALC Lojistik’in filosundaki Schmitz treyler sayısı 21’e ulaştı.

Schmitz Cargobull Türkiye Müdürü Nihat Ayhan Özmen teslimat vesilesiyle yaptığı konuşmada, “ALC Lojistik ve Taşımacılık’ın bizi tercih etmesi referans olması açısından da büyük önem taşıyor. Kendileri daha önceden filolarına kattıkları modellerin yanı sıra yakın zamanda Türkiye lansmanını yaptığımız power-curtain modelimizi de filosuna kattılar. Dolayısıyla bu durumdan son derece memnunuz.”

Ali Çiçekli ise yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Türkiye ve dünya zor bir ekonomik dönemden geçiyor. 2017’den sonra döviz kuru ile başlayan daralmanın etkileri halen devam ediyor. Son zamanlarda yüklü araç teslimatları olmuyor. Türkiye’de satılan ticari araçların sayısına bakıldığında da bu durum görülüyor. ALC olarak son 3 yılda TL bazında yaklaşık yüzde 50 büyüme gerçekleştirdik. Ne hazindir ki kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirdiğimiz bu büyüme döviz kurunun beklenmedik şekilde artmasıyla birlikte bu büyümeyi cüzi miktarlara düşürdü. ALC Lojistik olarak kurulduğumuz 2011 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde büyüdük. Başlangıçtan bu yana yaklaşımımız istikrarlı büyümeden yana oldu. 2019 yılını 2018 yılına göre daha iyi kapattık. Piyasa biraz daha toparlanır gibi oldu. Bizim gibi istikrarın olmadığı firmalarda, bizim gibi butik firmalar daha hızlı duruma uyun sağlayabiliyor. 2019 yılında yüzde 23 büyüme gerçekleştirdik. Döviz olarak da çok geriye gitmedik.”

Yaptıkları taşıma operasyonları hakkında da bilgi veren Çiçekli, şunları söyledi: “İtalya hattında taşımacılık yapıyoruz. Birçok müşterimiz var. En temel müşterimiz Şişecam. Bu da bize ivme kazandırıyor. Türkiye’nin gözbebeği bir firma. Filomuzda 45 özmal aracımız var. Tamamı İtalya’ya çalışıyor. Aynı zamanda forwarderlik hizmetleri de veriyoruz.”

“Firmamızı 15 araçla kurduk. Schimtz 2012 iki adet treyler aldık. Geçen sürede analiz ettik. Hem işletme hem de sürücülerin ve filo yöneticilerin operasyonel kolaylığı bakımından memnuniyet oluştu. Daha sonra tercihimizi Schmitz’den yana kullandık. Varios sistemi bize esneklik sağlıyor. Operasyonel kolaylık sağlıyor. Bu anlamda da bize büyük bir kolaylık sağladı. Bu sistem olmadığında buradan gönderdiğimiz treylere mega çekici bulmak zorundayız.”

“Filo yatırımı yapmadan önce sürücülerimizin görüşünü alıyoruz”

Ali Çiçekli, “Sürücüler arasında yaptığımız anketlerde neredeyse tamamı yüzde 100’e kadar olumlu bir geri dönüş aldık. Hem aracı arkasına taktığında sürüş rahatlığı, hem üst yapının kolay açılıp kapanması gibi unsurlar önemli rol oynuyor. Bir de çok fazla bakım ve onarım gerektirmiyor. Biz de onların olumlu görüşü paralelinde yatırımlarımızı Schmitz’den yana kullanmaya devam ediyoruz. Şu 6 adet treyler aldık ve Shmitz treyler sayısı 21’e ulaştı. İş hacmimiz arttığında filomuzu da genişleteceğiz.”

“Schmitz’in fuarda tanıttığı power curtain modelden de aldık. Hem yan direkleri olmadığında yüklemesi kolay oluyor. Sürücüye büyük kolaylık sağlıyor. Kaçakçılığa karşı da caydırıcı, mültecilere karşı da caydırıcı özelliğe sahip.” diye konuştu.

Özmen, “Schmitz Cargobull 128 yaşında. Şirket sadece treyler işi yapmış durumda. Bunun sağladığı doğrudan ve dolaylı faydaları var. Aynı aile üretici sadece bu alanda yatırım yapıp, bu alanı geliştirmiş. Farklı çekicilerde kullanılabilen Varios bizim patentli ürünümüz. Bizim yaptığımız birebir aynısı yok. Sadece Varios değil, üretim teknolojiyle ön plana çıktığımız şasi üretimimiz ve power curtain.

Özmen, “İstikrarlı ve planlı bir şekilde işini büyüten firma sayısı az. ALC Lojistik Taşımacılık da bu firmalardan biri. Firmaları suçlamak işin kolay tarafı. Ancak firmalar için çeşitli zorluklar var. Bunu da dikkate almak gerekiyor.” dedi.

Pazarla ilgili değerlendirmesinde ise Özmen, “Pazar, yatırım yapmayı, büyümeyi imkansız kıldı. Çok nadir büyümeler gördük. Bunların da kendine özgü yapıları vardır. Çok zorunlu ihtiyaçlar bile kısıldı. Herkes kendi elindeki kaynaklarla idare etmeyi tercih etti. Bunun da bir sınırı var. Ancak Türkiye’nin kritik bir konumu var. Çok büyük bir sirkülasyon var. Dolayısıyla faizlerin düşmesi ve kurun stabil hale gelmesiyle birlikte acil yatırıma ihtiyacı olanlar ve çok bekleyenler, iki yıl önce yatırım yapmayı planlayanlar yatırım yapanların ilk dalgasını oluşturdu. Bu, 2018 ve 2019 yılı ile karşılaştırıldığında olumlu bir gelişme ancak temkinliyiz. Gelecek açısından ise sektörümüz açısından umutluyum.” şeklinde konuştu.

Continue Reading

Trending