Kapat

Land Rover’dan Arazi Şartlarına Uygun Otonom Teknolojisi

arazi-otonom-teknolojisi
blank
blank

İngiltere merkezli olarak başlangıcı yapılacak test süreciyle birlikte adını duymaya başlayacağımız Land Rover otonom sürüş projesi, büyük oranda markanın kendi içerisinde yürütülecek.

Bazı egzotik markalar dışında hemen her otomobil üreticisinin otonom sürüş teknolojiyle ilgili çalışmalar yaptığını biliyoruz. Kimi markalar bunu kendi içerisinde oluşumunu gerçekleştirdiği departmanlar üzerinden yürütürken, kimileri de ikinci parti olarak nitelendirebileceğimiz tedarikçiler temelinden götürüyor. Bu teknolojiyle ilgili günümüze kadar gelen süreçte asfalt üzerinde gerçekleştirilen test ve analizler üzerinden gelinen noktaya değinmiştik. Kuruluşu itibarıyla sadece arazi odaklı modeller üreten Land Rover ise, belki de kendisinden beklenecek en doğru adımı atarak bu teknolojiyi ait olduğu yer için geliştirmeye hazırlanıyor. “CORTEX” olarak isimlendirilen proje kapsamında ortaya yaklaşık 5 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi koyan marka, teknolojinin her türlü yol ve yağış koşullarını en iyi şekilde analiz edeceği görüşünde.

Dışarıdan önemli isimler de yardımcı olacak

Jaguar-Land Rover departmanı tarafından yürütülecek olan sürecin hatasız şekilde yürütülmesi adına 5D tekniği temel alınacak. Akustik, video, radar, ışık tespiti ve mesafe hassasiyeti gibi kriterlerin merkeze alınarak geliştirilecek olan sistemin test verileri gerçek zamanlı olarak kayıt altında tutulacak. Markanın attığı bu adımla ilgili açıklamalarda bulunun departman sorumlularından Chris Holmes; “Tüm Jaguar ve Land Rover modellerinin sahip olduğu yetenekle sahip bir otonom sürüş teknolojisinin geliştirilmesi bizim adımıza çok önemli. Bu yapı otomotiv endüstrisi için kaçınılmaz bir şeydir ve biz de bunun en keyifli güvenli şekilde gerçekleşeceğini garanti etmek istiyoruz CORTEX projesi bizlere alanında uzman kişilerin gelecekle ilgili yaptığımız planları paylama ve geliştirme fırsatı sunuyor.” diyerek önemli ortaklıkların da gerçekleşme ihtimalinin altını çizdi. İngiltere’deki off-road pistlerinde algoritma geliştirme, sensör optimizasyonu ve fiziksel testler aracılığıyla ilk adımları atılacak olan projeye, Birmingham Üniversitesi’nden makine öğrenimi uzmanları da destek verecek olması dikkat çekiyor. Önümüzdeki yıl içerisinde daha somut detaylarıyla birlikte arazi üzerinde görmeyi beklediğimiz bu deneyimin kullanıma sunulması yakın vade baz alındığında şimdilik pek mümkün görünmüyor.

blank