Kargo Lojistiği Dersi Zorunlu Olmalı

14.05.2020
3.502
Halit Kaya
Lojistik sektörüne 2004 yılında kurye olarak başladı. Lojistik sektörü konularını ele alarak yazdığı birçok makale Türkiye’de ve uluslararası yayın yapan dergi ve İnternet sitelerinde yayınlandı. Türkiye’de lojistik eğitimi veren meslek liseleri ve üniversitelere “Lojistik Kariyer” konulu seminerler verdi. Lojistik ve tedarik zinciri alanında bilgi sahibi olmak isteyen üniversite öğrencilerine ücretsiz mentorluk hizmetleri sundu. 2017 yılında lojistik üzerine 100’ü aşkın makalesinden seçmeleri tek bir kitap altında toplamaya karar verdi ve Hiperlink Yayınları’ndan Lojistik Bir Sanattır adlı kitabı çıktı. Uzmanlık alanları; lojistik satış-pazarlama, tedarik zinciri operasyonları, karayolu taşımacılığı, depolama ve kargo lojistiği olan Halit Kaya, halen bir lojistik şirketi bünyesinde yönetici pozisyonunda çalışmaya, bağımsız olarak eğitim ve seminerler vermeye, özellikle lojistik odaklı konferanslarda bilimsel bildiriler yayınlamaya, konuşmacı olarak katılmaya ve çeşitli dergi ve web sitelerine lojistik alanında yazılar yazmaya devam ediyor.

Bu eksende, evde kalan Dünya insanın ihtiyaçları özellikle e-ticaretin birden bire farklı bir boyut kazanmasına, beklemedik bir yoğunluğa ve tedarik zinciri ayağında bu yoğunluğun kamçı etkisi yaşamasına sebep oldu.

E-Ticaretin her sene %40 büyüdüğünü düşünürseniz, bu hizmetten yararlanan müşteri kitlesininde ürünün kendine ulaşması noktasında nasıl bir beklenti içinde olduğu tahmin etmek güç değil.
Yazıyı okuyanları yoğun bir veri bombardımanına tutmak istemiyorum. Kargo eğitimine ivedi şekilde önem vermeliyiz.

Türk kargo sektörü, e-ticaretin hızına ayak uyduramadı. Bunun ana sebepleri;

  • Yönetimsel
  • Operasyonel
  • İnsan Kaynakları
  • Bilinçsiz Tüketici
  • E-Ticaret Şirketleri Odaklı Durumlar

Odağında bir çerçeve çizmek en doğrusu olacak. Bu yazıda İnsan kaynağı noktasında üniversite boyutuna değineceğim.

İnsan kaynakları odağında ciddi bir sıkıntı var. Yetişmiş personel yok, gelecekte ki ciddi sıkıntılar yaşanacak gibi duruyor. Lojistik ve bölümleri mezun profilini baz aldığımızda, instagram üzerinden yaptığım son ankette, mezun öğrencilerin %60’ının bir kargo şirketine iş başvurusu yaptığı yönünde. Kargo sektörü öğrenme odaklı pratik kazanma süreci biraz daha basit bir aksiyona sahiptir. Dağıtım ve Alım yapma odaklı ilerleyen bu süreçte pratiği kazanma hızı daha kuvvetlidir. Dosyalar dağıtılacak (navigasyon var), faturalar kesilecek ( Bilgisayar kullanmaya bilen herkes yapabilir) sonrası yöneticilik, onu da ilk iki süreçte tecrübe kazandıktan sonra yapılabilir kılmak öğrenmeye istekli kişinin elinde.

Her sene onlarca kargo-kurye şirketi kuruluyor. Bu sayı katlanarak artacağa benziyor. Her kurulan şirket müşteri ve zaman odaklı bir yenilik peşinde. Bunlar sektör adına sevindirici haberler. Bu gelişmeler ışığında en azından kargo ve kurye hizmetlerinin süreçleri, operasyon yapısı, gereklilikleri neler, bu açıdan Posta ve Kurye Hizmetleri / Kargo Lojistiği dersinin, MYO veya Üniversite düzeyinde zorunlu bir ders olmasını elzem oluşturmaktadır. Şuan bu ders tüm okullarımızda seçmeli ders olarak okutulmaktadır.

Kargo hizmetlerinin önemini bu zorlu pandemi sürecinde hepimiz gördük. Ne kadar önemli bir iş olduğunu hepimiz izledik. Özellikle lojistik ve bölümlerinden mezun olan arkadaşlarımızın mezun olduktan sonra direkt iş sahibi olabilecekleri bir alan oluşturmak adına bu konuya önem verilmesi gerektiğini düşüyorum. Gelecekte kargoları insan dağıtmayacak gibi fütürist söylemler olabilir. Doğru, lakin Tükiye’de uygulanmasının daha onlarca yıl süreceği ve insanın yine en temel rolü üstleneceği aşikâr.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.