Lojistik Defteri
Yayıncılık ve Aracılık Hizmetleri

Kargo Lojistiği Dersi Zorunlu Olmalı

Pandemi süreci ile birlikte lojistiğin ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu çok daha iyi anladık. Özellikle günlerini evde geçiren Dünya insanının yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek adına, gereklilikleri ve bu gerekliliklerin kendilerine ulaştırılması noktasında lojistik faaliyetler gerçek anlamda hayati bir öneme sahip.

Gelişmelerden hızlı bir şekilde haberdar olmak için sayfamızın bildirim sistemine abone olabilirsiniz.

Bu eksende, evde kalan Dünya insanın ihtiyaçları özellikle e-ticaretin birden bire farklı bir boyut kazanmasına, beklemedik bir yoğunluğa ve tedarik zinciri ayağında bu yoğunluğun kamçı etkisi yaşamasına sebep oldu.

E-Ticaretin her sene %40 büyüdüğünü düşünürseniz, bu hizmetten yararlanan müşteri kitlesininde ürünün kendine ulaşması noktasında nasıl bir beklenti içinde olduğu tahmin etmek güç değil.
Yazıyı okuyanları yoğun bir veri bombardımanına tutmak istemiyorum. Kargo eğitimine ivedi şekilde önem vermeliyiz.

Türk kargo sektörü, e-ticaretin hızına ayak uyduramadı. Bunun ana sebepleri;

  • Yönetimsel
  • Operasyonel
  • İnsan Kaynakları
  • Bilinçsiz Tüketici
  • E-Ticaret Şirketleri Odaklı Durumlar

Odağında bir çerçeve çizmek en doğrusu olacak. Bu yazıda İnsan kaynağı noktasında üniversite boyutuna değineceğim.

İnsan kaynakları odağında ciddi bir sıkıntı var. Yetişmiş personel yok, gelecekte ki ciddi sıkıntılar yaşanacak gibi duruyor. Lojistik ve bölümleri mezun profilini baz aldığımızda, instagram üzerinden yaptığım son ankette, mezun öğrencilerin %60’ının bir kargo şirketine iş başvurusu yaptığı yönünde. Kargo sektörü öğrenme odaklı pratik kazanma süreci biraz daha basit bir aksiyona sahiptir. Dağıtım ve Alım yapma odaklı ilerleyen bu süreçte pratiği kazanma hızı daha kuvvetlidir. Dosyalar dağıtılacak (navigasyon var), faturalar kesilecek ( Bilgisayar kullanmaya bilen herkes yapabilir) sonrası yöneticilik, onu da ilk iki süreçte tecrübe kazandıktan sonra yapılabilir kılmak öğrenmeye istekli kişinin elinde.

Her sene onlarca kargo-kurye şirketi kuruluyor. Bu sayı katlanarak artacağa benziyor. Her kurulan şirket müşteri ve zaman odaklı bir yenilik peşinde. Bunlar sektör adına sevindirici haberler. Bu gelişmeler ışığında en azından kargo ve kurye hizmetlerinin süreçleri, operasyon yapısı, gereklilikleri neler, bu açıdan Posta ve Kurye Hizmetleri / Kargo Lojistiği dersinin, MYO veya Üniversite düzeyinde zorunlu bir ders olmasını elzem oluşturmaktadır. Şuan bu ders tüm okullarımızda seçmeli ders olarak okutulmaktadır.

Kargo hizmetlerinin önemini bu zorlu pandemi sürecinde hepimiz gördük. Ne kadar önemli bir iş olduğunu hepimiz izledik. Özellikle lojistik ve bölümlerinden mezun olan arkadaşlarımızın mezun olduktan sonra direkt iş sahibi olabilecekleri bir alan oluşturmak adına bu konuya önem verilmesi gerektiğini düşüyorum. Gelecekte kargoları insan dağıtmayacak gibi fütürist söylemler olabilir. Doğru, lakin Tükiye’de uygulanmasının daha onlarca yıl süreceği ve insanın yine en temel rolü üstleneceği aşikâr.

Kaynak www.halitkaya.net
E-Bülten Aboneliği
Mail bültenimize abone olarak sektörel gelişmelerden hızlıca haberdar olabilir, bülten abonelerimize özel indirim ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.
Bültenimizden İstediğiniz Zaman Çıkış Yapabilirsiniz.

Sitemiz teknik, analitik ve pazarlama amaçlı olarak çerez kullanmaktadır. Bunu kabul ediyorsanız siteye göz atmaya devam edin. Kabul Et Devamını Oku