Karayolu’nda İlk Kez 1 Milyon Sınırı Aşıldı

karayolu-tasimaciligi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağustos 2019’a ait Karayolu Taşıma İstatistikleri raporu Uluslararası Nakliyeciler Deneği tarafından yayınlandı. Yılın ilk 8 ayında Türk ve yabancı plakalı araçlar yüzde 4’lük bir artış ile 1 milyon 52 bin 813 adet ihracat gerçekleştirdi. Bu sayı ile birlikte ilk defa ihracat taşımalarında 1 milyon eşiği geçilmiş oldu. Bu taşımaların yüzde 22’si yabancı araçlar ile yapılırken yüzde 78’i ise Türk plakalı araçlar tarafından yapıldı. Bu rakama ulaşılmasında Suriye ile Irak taşımalarının ve Türki Cumhuriyetler’e yapılan taşımaların artmasının etken olduğu belirtildi. Avrupa’ya yapılan taşımalarda ise diğer aylarda olduğu gibi düşüş devam ediyor.

UND’nin yayınladığı rapora göre geçen yılın aynı dönemlerine göre yüzde 5 artış ile toplamda 818 bin 704 ihracat taşıması gerçekleştirildi.Yabancı araçlar ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artış ile 234 bin 109 adet ihracat taşıması oldu.

Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat taşımalarında ise yüzde 11 artış gerçekleşti. Avrupa’nın genelinde daha önceki aylarda olduğu gibi düşüşler devam ederken, sadece komşu ülkelere yapılan taşımalarda artış görüldü.

İthalat Taşımalarındaki Artış Devam Ediyor

Geçen yılın ilk 8 ayında 26 bin 716 olan ithalat taşımaları ise yüzde 10’luk bir artış ile 29 bin 565 adet oldu. İthalat taşımalarında yerli plakalı araçlar yüzde 6’lık bir düşüş yaşarken yabancı plakalı araçların oranı ise aynı kaldı. Ocak-Ağustos toplamında ise yabancı araçlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 düşüş ile 130 bin 283 adet ithalat taşıması gerçekleştirdiler. Türkiye’nin ithalat taşımasında, Türk ve yabancı araçlar genel toplamında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 düşüş ile 398 bin 417 adet ithalat taşıması gerçekleştirilmiş oldu.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme