“Kağıtsız Gümrük” Dönemi Başladı

kagitsiz-gumruk
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı’nın dijital ihracat hamlesiyle başladığı “Kağıtsız Gümrük Projesi” uygulanmaya başlandı. İhracat süreçlerinin elektronik ortamda izlenebileceği yeni uygulamada kağıt belge ibrazı sona erecek, arşivleme yapma gereği ortadan kalkacak ve bu süreçte yaşanan zaman ve maliyet kaybı önlenmiş olacak.

Kağıtsız ihracat uygulamasıyla ihracatçı, ihracat beyannamesini ve eklerini ofisinden verebilecek. İlave belge talebi sistem mesajıyla iletilecek.

Proje kapsamında gümrük beyannamesine eklenen belgeler dijital ortamda saklanacak ve gümrük idaresince kağıt ortamında saklanılmasına gerek kalmayacak. Kağıt ortamında eklenen belgeler, dijital ortamda Tek Pencere Sistemi üzerinden beyanname ile ilişkilendirilecek. Beyannameye ilişkin dilekçeler de aynı sistem üzerinden dijital olarak hazırlanarak Bilge Sistemi’ne gönderilecek. Beyannameyi incelemekle görevli memurlarca Bilge Sistemi’nden dijital ortamda yüklenen belgelere onay verilip, dilekçeler memur ekranından elektronik ortamda cevaplandırılabilecek.

Kağıtsız gümrük projesi kapsamında 154 belge dijital ortamda işlem görecek.

Gümrüklerin modernleşmesi ve gümrük süreçlerinin dijitalleştirilmesine yönelik önemli çalışmaları hayata geçiren Ticaret Bakanlığınca, 30 Nisan’da tüm gümrüklerde uygulamaya alınacak sistemin denemeleri Esenboğa, Ankara Tır, Ambarlı ve Atatürk Havalimanı gümrük müdürlüklerinde yapılmıştı.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme