İstanbul Havalimanı “Sıfır Atık Belgesi” Almaya Hak Kazandı

istanbul_havalimani_sifir_atik_belgesini_aldi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrafın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması amacıyla hayata geçirilen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında İstanbul Havalimanı ilgili belgeyi almaya hak kazandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen belgenin havalimanına layık görüldüğüne dair açıklama İGA adına İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada havalimanındaki tüm süreçlerin çere ve sürdürülebilirlik politikalarına uygun şekilde tasarladıklarını söyleyen Samsunlu, sıfır atık prensipleri bakımından günde 100 ton atığın üretildiğini ve bunun yüzde 30’luk kısmının atık geri kazanıma gönderildiğini de sözlerine ekledi.

“Sıfır Atık” stratejisi bakımından açıldığı tarihten bu yana 1 milyon 310 bin ton daha az karbondioksit salınımının gerçekleştiği ve 49 bin 500 ton daha az yakıt kullanıldığı bilgisini veren Samsunlu, yanı sıra 44 milyon 217 bin kilowatt daha az enerji tüketimi gerçekleştiğini ve bu sayede 1175 kilo daha az hammadde kullanılarak tasarruf gerçekleştirildiğini söyledi.

“Hedefimiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya”

Havalimanı inşaatından çıkan 100 ton atıktan toplam 39 sanat eserini Atıktan Sanata Projesi kapsamında ortaya çıkardıklarını belirten Samsunlu, sözlerine şu şekilde devam etti. “Amerikan Yeşil Bina Konseyi tarafından LEED Gold Sertifikası almaya hak kazandık ve bu sayede İstanbul Havalimanı ana terminal binası dünyanın en büyük LEED sertifikalı binası olarak tescillendi. Çöpün çevreye etkileri ve geri dönüşümün önemi konusunda toplumda farkındalık yaratmayı amaçlayan “Farkında Mısın?” fotoğraf ve video yarışmasını Çöpüne Sahip Çık Vakfı iş birliği ile gerçekleştirdik. “Çevre Farkındalığı” kapsamında toplum tabanlı geri dönüşüm projesi “Kollekt” uygulamasının İstanbul Havalimanı’nda hayata geçmesini sağladık. Son olarak havacılık sektörüne örnek olacak şekilde “Sıfır Atık Belgesi” alan ilk havalimanı olduğumuz için de çok mutluyuz. Bu başarı daha büyük hedefler için bizi motive ediyor. Şunun altını çizmek istiyorum, tüm bu çalışmaların özünde gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakma istediğimiz yer alıyor. Çevre Dostu bir havalimanı olarak bu hedef doğrultusunda yaşadığımız çevreye, ülkemize ve dünyaya katkı sağlayarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme