İkinci El Araçlara Ekspertiz Zorunluluğu Getirildi

ekspertiz
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Nisan 2019’dan itibaren başlayan yasal düzenlemeyle birlikte, ikinci el araç alım satımına ekspertiz raporu ekleme zorunluluğu getirildi. Ekspertiz firmalarının gerekli hizmet yeterlilik belgelerine sahip olma zorunluluğu, sektörde rekabet gücünü de arttırmaya başladı.

Konuyla ilgili TÜV SÜD D-Expert’in Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger “Yeni yönetmelikle birlikte ikinci el araç alırken, TSE standartlarına sahip firmalardan ekspertiz raporu almak zorunlu hale getiriliyor. Vatandaşların şikayet ettiği, güvenirliği olmayan ekspertiz raporlarıyla ilgili tüm sorunlar yeni yasayla birlikte ortadan kalkacak. Yeni yönetmelikte, gerekli hizmet belgeleri bulunmayan firmalar artık sektörde varlıklarını sürdüremeyecekler.” diyor.

İkinci el araç piyasasına getirilen ekspertiz zorunluluğuyla birlikte alıcı ve satıcılar arasındaki güven problemi ortadan kalktı. Nisan 2019’dan itibaren TSE belgesi olmayan ekspertiz şirketlerinden alınan raporların hiçbir geçerliliği olmayacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger “1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerin son kullanıcıya yapmış oldukları satışlar için ekspertiz raporu zorunluluğu getiriyor. Yönetmelikte 8 yaş ve 160.000 km üzerindeki araçlar kapsam dışı kalmaktadır. Otomotiv işiyle iştigal etmeyen iki kişi arasında gerçekleşecek araç satışı kapsam dahilinde yer almayacaktır.” diye belirtiyor.

Raporda Neler Yer Alacak?

Raporda aracın özellikleri, arıza-hasar durumu ve km bilgilerine yer verileceğini söyleyen Ayözger: “Gözle kontrol dahilinde; Taşıtın dış, iç, alt ve motor bölümü kontrolleri yapılacak. Ayrıca raporda, ekspertiz merkezlerinde bulunması zorunlu olan cihazlarla yapılan testlerin sonuçları yer almalıdır. Ekspertize gelen araç, lift üzerine alınarak tüm alt ve yürür aksamları kontrol edilerek süreç başlatılır. Araç arıza tepit cihazına bağlanarak genel arıza taraması yapılır. Akü test cihazı ile akü ve şarj performansı ölçülür. Sonrasında da test hattına alınan araç sırasıyla yanal kayma testi, süspansiyon ve fren testlerine tabi tutulur. Son olarak yapılan DYNO testi ile aracın motor performansı ölçülerek testler tamamlanır.”

Ayözger, TSE’den TS13805 standardına göre HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi) almış ekspertiz merkezleri ekspertiz raporunu vermeye yetkili olacağını ve HYB olan ekspertiz merkezlerinin detaylarına tüketiciler TSE’nin web sitesinden kolaylıkla ulaşabileceklerini söylüyor. Ayözger, raporla ilgili yaşanabilecek olası bir sorunda ise raporu veren yetkili firma sorumlu tutulabileceğinin altını çiziyor.

“Bir Sonraki Dönemde Diğer Araçlar İçin de Düzenlemeleri Bekliyoruz”

Yeni uygulamada garanti, aracı satan firma tarafından en az 3 ay veya 5.000 km olarak verilmelidir diyen Ayözger: “Garanti, işletmeler tarafından sigorta yaptırılarak da verilebilecek. Yapılacak garanti motor, şanzıman, tork konvektörü diferansiyel ve elektrik sistemini kapsayacak. TÜV SÜD D-Expert’in Garanti uzatım paketleri sayesinde tüketiciler bu hizmeti ekspertiz sonrası bizim merkezlerimizde de 3 ay/5.000km, 6ay/10.000km veya 12ay/20.000 km olarak alabilmekteler.

Yönetmelikle birlikte binek ve arazi araçlarında rapor zorunluluğu olacak. Ancak bir sonraki dönemde diğer araçlar için de düzenlemeleri bekliyoruz.

“Yönetmelik Raporun Noter Satışından Hemen Önce Alınması Gerektiğini Vurguluyor”

İkinci el ekspertiz raporunun maliyeti TÜV SÜD D-Expert ekspertiz merkezlerinde 345 TL’dir. Müşterilerimiz önceden web sitemizden randevularını alarak merkezlerimize gelmeleri durumunda yaklaşık 1 saat ayırmaları yeterli olacaktır. Yönetmelik kapsamında olan ikinci el araçlarda ekspertiz raporu alınmadığı takdirde araç satışı yapılamayacak. Ekspertiz raporları aracın anlık durum bilgisini vermektedir, bu nedenle yönetmelik raporun noter satışından hemen önce alınması gerektiğini vurguluyor.”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme