Kapat

“Hurda Teşviki Filo Satışlarını Hızlandırdı”

peugeot-ibrahim-anac
blank
blank

Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, hurda indiriminin perakendecilerden çok filo müşterilerinin işine yaradığını belirterek, “Yeni 508’i filo ve perakende müşterisi arasında dengeli bir şekilde dağıtmayı hedefliyoruz” dedi.

Fransız otomotiv devi PSA Grubu’nun amiral gemisi Peugeot, yeni sedan modeli 508 ile D segmentinde perakende ve filoda önemli başarılar hedefliyor. Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, hurda indiriminin perakendecilerden çok filo müşterilerinin işine yaradığını belirterek, 508’i filo ve perakende müşterisi arasında dengeli bir şekilde dağıtmayı hedeflediklerini vurguladı.

Geçtiğimiz hafta içinde Fransa ve Monaco’da yapılan test sürüşleri aracılığıyla basına tanıtılan yeni 508’in en önemli özelliği tasarım olarak dikkat çekiyor. Tasarımıyla üst ligde zirveye oynamayı planlayan Peugeot, 508 ile D segmentinde filo ve perakende pazarında eş zamanlı yükseliş hedefliyor. Peugeot Türkiye olarak hedeflerinin Avrupa ile paralel seyrettiğini söyleyen Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, 508’in bu hedeflere gitme yolunda önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Aracın tanıtımında konuşan Anaç, Türkiye’deki orta vadeli pazar payı hedeflerinin yüzde 8 olduğunu belirterek, “Bu yıl yüzde 5’e ulaşmayı planlıyoruz” dedi.

Türkiye’de otomotiv sektöründe filo pazarının, toplam satışlarda belirleyici unsur olduğunu ifade eden İbrahim Anaç, özellikle hurda indiriminin filo müşterilerinin çok işine yaradığını vurguladı. Filo şirketlerinin, normal fiyat marjlarının da altında alım yaptıklarını hatırlatan Anaç, hurda indiriminin de eklenmesiyle bu alanda önemli avantajlar doğduğunu vurguladı. “Hurda desteği perakende müşterisinin taleplerini tam olarak karşılayamadı. Verilen destek, aracın hurdaya teslimi, vergi dilimindeki fiyatlara yaptığı etki gibi etkenler gözönüne alındığında perakende tüketicisini tatmin edici boyuta maalesef gelmedi” diyen İbrahim Anaç, bu bağlamda 508’i filo ve perakende müşterisi arasında dengeli bir şekilde dağıtmayı hedeflediklerini belirtti.

Pazar payını 4.6’ya çıkardı

Yenilenen SUV ailesinin yanı sıra diğer gövde tiplerinin bu hedefe ulaşmada kendilerini yardımcı olacağını belirten İbrahim Anaç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen altı ayda otomotiv sektörü yüzde 12 daraldı. Bizim satışlarımızdaki daralma ise yüzde 3 oldu. Bu bir başarıdır. Pazar payımızı da yüzde 4.2’den 4.6’ya çıkardık.”

Son çeyreği bekliyor

Peugeot’nun amiral gemisi konumundaki 508, selefi ne oranla baştan aşağı yenilendi. Yeni tasarımı ile çok iddialı olan 508, uzunluğu ve tavan yüksekliği azaltılarak daha spor bir görünüşe kavuşmuş. Otomobil, Peugeot’nun donanım paketlerini tanımlayan Active, Allure ve sportif versiyon GT Line seri isimlerinde bir değişikliğe uğramadan satılacak. Ancak, 508, bu donanım paketleri içinde sunduğu teknolojik ekipmanlarla sınıfında oldukça yüksekleri hedefliyor. Aracın, Puretech serisi dizel motorlarla ithal edilmesi bekleniyor.

blank