9.1 C
İstanbul

Hurda Araçta ÖTV İndirimi Kalıcı Olabilir Mi?

E-Bülten Aboneliği

Mail listemize kayıt olarak güncel içeriklerimizden herkesten önce siz haberdar olabilirsiniz.

Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Haydar Yenigün, 31 Aralık 2019 itibariyle sona eren hurda teşvikinin sürekli bir uygulama olarak ele alınması ve uygulamada bazı değişiklikler yapılması gerektiğini belirtti.

“Hurda teşviki” olarak da bilinen hurda araçta ÖTV indirimi yıl sonu itibariyle sona erdi. Hükümetten indirimlerin devamına yönelik bir açıklama yapılmadı. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ise hurda teşvikinin sürekli bir program olarak ele alınmasını istedi.

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, hurda teşvikinin iç pazarı canlandırdığını, ekonomi, trafik güvenliği ve çevreye önemli katkılar sağladığını belirtti. Bu nedenle hurda teşvikinin çok önemli bir program olduğunu söyleyen Yenigün, programın içeriğindeki aynı araçla değişim şartının kaldırılması ve birçok ülkede olduğu gibi sürekli bir uygulama olması gerektiğinin altını çizdi.

400 binden fazla hurda araç trafikten silindi

TÜİK verilerine göre, 2018’in Haziran ayından 2019’un Ekim ayına kadar olan dönemde 400 binden fazla hurda araç trafikten silindi. Haydar Yenigün yaptığı açıklamada, “Kaydı silinen araçların ciddi bir kısmının yerine yeni araç alındığı kabul edilirse, hurda teşvik uygulamasının pazardaki daralmayı frenlediği sonucu çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

OSD’den hurda teşviki için 4 öneri

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, hurda teşvikini daha etkili bir uygulama haline getirmek için yapılması gereken değişiklikleri de paylaştı. Yenigün, bunun için şu 4 öneriyi hazırladıklarını belirtti:

  • Program içeriğinde aynı kategoride araçla değişim şartının kaldırılması, özellikle de otomobil ve hafif ticari araç sınıflarında bir aracın hurdaya ayrılması ile yeni bir otomobil veya hafif ticari araç sınıfında araç alımına imkan sağlanması gerekmektedir. Yani aynı kategoride araç alma zorunluluğunun bu kategoriler için kaldırılması sağlanmalıdır.
  • 2019 yılında uygulamaya alınan yeni emisyon normlarından kaynaklı ek maliyetler ve ekonomik koşullar ile oluşan fiyat artışları göz önüne alınarak terkin edilecek ÖTV tutarları güncellenmelidir.
  • Fiyat seviyesi yüksek ve ÖTV oranları göreceli olarak düşük olan ağır ticari araç grubunda etkisi çok kısıtlı kalan hurda teşvik uygulamasının, bu araç grubu için katkıyı artıracak şekilde yeniden kurgulanması gerekmektedir.
  • Ülkemiz yaşlı traktör parkının gençleşmesi ve tarımda verimliliğin artması için traktörler de program kapsamına alınmalıdır.
- Reklam Alanı -

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Son Eklenenler

Volvo, Sürücüsüz Otomobil Geliştirme Birimini İkiye Ayırdı

İsveçli lüks otomobil üreticisi Volvo, otonom araç geliştirme birimi Zenuity ile ilgili çok önemli bir karar aldı. AR&GE faaliyetlerini hızlandırmak için gerçekleştirilen bu strateji...

Sağlık Bakanlığı, PTT ile Ücretsiz Maske Dağıtacak

Koronavirüsle mücadele kapsamında pazar ve market gibi kalabalık ortamlarda maske takmak zorunlu hale getirilmişti. Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından, Her vatandaşa haftalık 5 adet...

Lojistik Sektöründeki Tartışmalı Karar Revize Edildi

Taşımacılık sektörüne yeni firma girişini ve ticari araç alma işlemlerini geçici olarak durdurma kararı alan Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, düzenlemeyi revize etti. İlk olarak...

Beklenen Karar Açıklandı : Araç Muayene Süreleri Uzatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının konu ile ilgili Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin...

Ticaret Bakanlığı’ndan Bazı Gümrük İşlemlerinde Kolaylık

Ticaret Bakanlığının "Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, ticareti kolaylaştırarak hızlandırmak, işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesini temin etmek için bazı...