Hacizli Araçların Satışına Yönelik Danıştay’dan Emsal Karar Geldi

hacizli-arac-satisi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa’da çiftçilik yapan bir vatandaş 1993 yılında noterden araç satış sözleşmesi ile 1977 model bir traktör satın aldı. Traktörün tescil işlemlerini yaptırmayan çiftçi, 2013 yılında Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesi’ne gidince hayatının şokunu yaşadı.Üzerinde 27 ayrı haciz kararı bulunan traktörün üzerlerindeki hacizlerin kaldırılmadan tescilin mümkün olmadığını öğrenen çiftçi konuyu yargıya taşıdı. Bursa İdare Mahkemesi, davacı çiftçiyi haksız buldu. Dava sonucunu Danıştay’a taşıyan çiftçiye müjdeli haber Danıştay 15.Dairesi’nden geldi. Danıştay konu ile ilgili emsal bir karara imza attı.

YILLARCA SÜREN DAVADA SON NOKTAYI DANIŞTAY KOYDU

Tescil talebinin reddi işleminin iptali için açılan davada Danıştay, mevzuat hükümlerine göre hacizli bir aracın satışının yasaklanmadığını, ancak haciz alacaklarının korunması amacıyla aracın hacizli olarak satılıp tescil edilebileceğine hükmetti.

Danıştay’ın verdiği kararda şu ifadelere yer verildi :   “İdare Mahkemesi’nce; davacının, aracı satın aldığı tarihte üzerinde herhangi bir haciz bulunmadığı ve Kanun’dan doğan yükümlülüğünü yerine getirmeyerek süresi içinde tescil yaptırmadığından satıcının borcundan kaynaklı hacizler konulduğuna dikkat çekmiştir. Mahkeme; hacizli araçların tesciline ilişkin kurallara göre işlem tesis etmiş olan idarenin kusurlu bir eyleminden söz etme olanağı bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar vermiştir.

HACİZLİ ARACIN SATIŞINA ENGEL BİR DURUM YOK

Olayda; davacının aracı noter satış sözleşmesi ile satın aldıktan sonra 2004 sayılı Kanun kapsamında eski malikin borçları nedeniyle haciz şerhlerinin işlendiği, idarece araç üzerinde halihazırda bulunan haciz şerhleri nedeniyle aracın davacı adına tescilinin yapılmadığı görülmektedir. Hacizli bir aracın satışının yasaklanmadığı, ancak haciz koyduran alacaklıların korunması amacıyla aracın hacizli olarak satılabileceği ve buna bağlı olarak haciz şerhleriyle birlikte tescil edilebileceği anlaşılmaktadır.

Dava konusu olayda da davacının aracı aldığı tarihten sonra araç üzerine eski malik adına işlenen haciz şerhlerinin tescile engel olmayacağı, davacının tescili talep ettiği tarih itibariyle araç üzerindeki hacizlerle birlikte trafik tescil kaydının yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araç, adına hacizli olarak tescil edilecek davacının, söz konusu araç üzerindeki hacizlerin kaldırılmasına ilişkin taleplerini adli yargı mercilerinde ileri sürebileceği de açıktır. Bu durumda; dava konusu işlemin iptaline karar verilmesi gerekirken, davanın reddi yolunda verilen İdare Mahkemesi kararında hukuki isabet bulunmamaktadır. Mahkeme hükmünün bozulmasına karar verilmiştir”.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme