Lojistik Defteri
Yayıncılık ve Aracılık Hizmetleri

Habur Sınır Kapısında Temassız Ticaret Rekoru Kırıldı

Gelişmelerden hızlı bir şekilde haberdar olmak için sayfamızın bildirim sistemine abone olabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nca koronavirüs ile ilgili önleyici tedbirler kapsamında Irak’ta Covid-19 virüsünün tespit edilmesi üzerine Türkiye’den Irak’a açılan tek gümrük kapısı olan Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı iki yönlü geçişlere kapatılmıştı.

Ticaretin aksamaması amacıyla UND’nin girişimleri, Ticaret Bakanlığımızın öncülüğü ve Sağlık Bakanlığımızın onayıyla, 1 Mart 2020’den itibaren Habur Sınır Kapısı ile İbrahim Halil Gümrük Kapısı arasındaki tampon bölgede temassız ticaret başladı.

Irak’a açılan Habur Sınır Kapısı’nda, koronavirüs tedbirleri kapsamında tampon bölgede treyler ve şoför değişimi temassız bir şekilde gerçekleştirilirken, UND’nin sürekli desteği ile hayata geçirilen taşıma modeliyle sınır kapımızda taşıma rekoru kırıldı. Koronavirüs krizine rağmen sınır kapısında 1 Mart-16 Nisan’da ticari amaçla 83 bin 170 araç ile giriş ve çıkış gerçekleştirildi. 18 Nisan Cumartesi günü 1576 araç çıkış yaptı.

Habur Gümrük Müdürlüğü verilerine göre, Mart ayında Irak’tan ülkemize 27 bin 767 adet yük aracı giriş yaparken, Türkiye’den Irak’a 20 bin 898 araçla yük taşındı.

E-Bülten Aboneliği
Mail bültenimize abone olarak sektörel gelişmelerden hızlıca haberdar olabilir, bülten abonelerimize özel indirim ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.
Bültenimizden İstediğiniz Zaman Çıkış Yapabilirsiniz.

Sitemiz teknik, analitik ve pazarlama amaçlı olarak çerez kullanmaktadır. Bunu kabul ediyorsanız siteye göz atmaya devam edin. Kabul Et Devamını Oku