Kapat

Ford, Arabistan’da Bir Kadına Hediye Ettiği Mustang’i Teslim Etti

arabistan-mustang
blank
blank

Ford Mustang sevgisi oldukça gerilere uzanan Sahar Hasan Nasif, geçtiğimiz yıl gündeme gelen hediyesine nihayet kavuştu.

Suudi Arabistan 2018 yılının öne çıkan gelişmelerinden birisiyle geçtiğimiz haziran ayı içerisinde tüm dünyanın gündemi oturdu. Uzun yıllardır süre gelen kadınların otomobil kullanma yasağı, Kral Selman’ın “ılımlı islama geçiyoruz” açıklamaları doğrultusunda yerini serbestliğe bıraktı. Kısa süre içerisine kamyonet ve motosiklet gibi taşıtlar için de gündeme gelen yasak kalkışıyla birlikte otomobil üreticinin Arabistan’daki faaliyetlerine ciddi oranda hız verdiği gözlemlendi.

Şu anda sizlerle paylaşmakta olduğumuz gelişme ise tüm bu ticari çıkar gözeten projelerin önüne geçecek nitelikte. Ülkede kadın haklarının en önemli savunucularından biri olarak bilinen aktivist Sahar Hasan Nasif‘in odak noktasında olduğu gelişmenin karşı tarafında ise Amerikalı üretici Ford var. 2017 içerisinde konuyla ilgili sosyal medya üzerinden yapılan duyuru, bugün itibarıyla somut olarak gerçeğe dönüştü.

Merakı eskiye dayanıyor

Emekli olmadan önce üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında profesörlük yapan 63 yaşındaki Nasif, kadın hakları konusunda yaptığı konuşmalarla biliniyor. Yasağın kalkmadığı dönem içerisinde bir otomobil kullanırken kendisini videoya kaydedip sosyal medyada paylaşmasından ötürü tutuklandığı da bilinen aktivistin Ford Mustang merakıysa çok eskiye dayanıyor. Bir dönem Kaliforniya‘da yaşayan Nasif’in araçla tanışma süreci, 1999’da gerçekleştirdiği bir kiralama ile başlamış. O günden sonra hep bir Mustang sahibi olmak istediğini dile getiren Nasif’in bu dileği, ülkesindeki yasağın kalkmasıyla birlikte gerçek oldu. Toplamda 6 çocuğu ve 16 torunu olan bu önemli isme verilen 2018 model Mustang GT Convertible, 560 beygir güç ve 569 Nm tork ile yeni macera ve deneyimler için hazır gibi görünüyor.

blank