Fiat Chrysler Ticari Araçlarını “Sürücüsüz” Hale Getirecek

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sürücüsüz araçlar konusunda uzmanlaşan bir girişim olan Aurora ile otomotiv devi Chrysler işbirliğine gitti. İşbirliği çerçevesinde ,Chrysler ticari araçlarında Aurora’nın sürücüsüz araç yazılımı kullanılacak. İşbirliği ile birlikte FCA’nın ticari araç kolu RAM ve Fiat Professional modellerinde söz konusu yazılımın yer alması planlanıyor.

2017 yılında kurulan Aurora girişimi bugüne kadar 500 milyo doların üzerinde yatırım alarak değerini 2 milyar doların üzerine çıkarmış durumda. Şirket son 3 yılda birçok araç tipine yazılımını entegre etti.

62 BİN ARAÇ SAĞLAYACAK

Chrysler firmasının sürücüsüz araç teknolojileri konusundaki işbirliği sadece Aurora ile sınırlı değil. Şirket Google bünyesindeki Waymo ile de ortak çalışma yürütüyor. Waymo ile anlaşması çerçevesinde 100 adet Chrysler Pacifica’yı Waymo’ya tahsis eden şirket söz konusu modellerden 62 bin adet daha sağlayacak.

FCA’nın Waymo işbirliği neticesinde gerekli izinler alınıp testler tamamlandığında otonom araçlardan oluşan bir filo kurması bekleniyor. Aurora ise Waymo’nun aksine otonom filo işine pek sıcak bakmıyor. Aurora’nın sürücüsüz araçlar için yazılım sağlama ve geliştirme işine odaklandığı bildiriliyor.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme