Fiat Chrysler Ticari Araçlarını “Sürücüsüz” Hale Getirecek

23.06.2019
25
Fiat Chrysler Ticari Araçlarını “Sürücüsüz” Hale Getirecek

Sürücüsüz araçlar konusunda uzmanlaşan bir girişim olan Aurora ile otomotiv devi Chrysler işbirliğine gitti. İşbirliği çerçevesinde ,Chrysler ticari araçlarında Aurora’nın sürücüsüz araç yazılımı kullanılacak. İşbirliği ile birlikte FCA’nın ticari araç kolu RAM ve Fiat Professional modellerinde söz konusu yazılımın yer alması planlanıyor.

2017 yılında kurulan Aurora girişimi bugüne kadar 500 milyo doların üzerinde yatırım alarak değerini 2 milyar doların üzerine çıkarmış durumda. Şirket son 3 yılda birçok araç tipine yazılımını entegre etti.

62 BİN ARAÇ SAĞLAYACAK

Chrysler firmasının sürücüsüz araç teknolojileri konusundaki işbirliği sadece Aurora ile sınırlı değil. Şirket Google bünyesindeki Waymo ile de ortak çalışma yürütüyor. Waymo ile anlaşması çerçevesinde 100 adet Chrysler Pacifica’yı Waymo’ya tahsis eden şirket söz konusu modellerden 62 bin adet daha sağlayacak.

FCA’nın Waymo işbirliği neticesinde gerekli izinler alınıp testler tamamlandığında otonom araçlardan oluşan bir filo kurması bekleniyor. Aurora ise Waymo’nun aksine otonom filo işine pek sıcak bakmıyor. Aurora’nın sürücüsüz araçlar için yazılım sağlama ve geliştirme işine odaklandığı bildiriliyor.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.