Elektrikli Otomobilleri Şarj Etmek Sanıldığı Kadar Maliyetli Değil

elektrikli-arac-sarj-istasyonu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli otomobillerin hala beklenen yaygınlığa ulaşamamasının en büyük iki sebebi şarj yeri sıkıntısı ve şarj maliyetlerinin fazla olacağı endişesi gösteriliyor. Bu konu ile ilgili bir araştırma yapan comparethemarket.com internet sitesi elektrikli otomobillerin aslında şarj maliyetlerinin çok daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Yapılan çalışmada 36 ülkenin elektrik maliyetleri tespit edildi. Hemen ardından 100 kWh pile sahip Tesla Model S’in şarj maliyeti kWh cinsinden hesaplandı.

Yapılan araştırmaya göre Amerika vatandaşları kWh başına 0.13 dolar ödüyor. Bu da aracın tam şarjının 13 dolara denk geldiği anlamına geliyor. Bu rakam Şili’ye göre yüksek olsa da diğer araçlara oranlandığı takdirde oldukça ucuz.

Diğer ülkelerde ise Tesla Model S’in şarj maliyeti Avustralya ve Kanada’da 11 dolar, Güney Kore’de 12 dolar, Norveç, İsviçre ve Lüksemburg’da 20 dolar, İngiltere ve Japonya’da 22 dolar iken Almanya ve Danimarka ise sırasıyla 33 ve 34 dolarlık şarj maliyetleriyle en pahalı ülkeler oldu.

Yapılan çalışma evde yapılan şarj baz alınarak hesaplandı. Ülkelerdeki elektrik kampanyaları ile elektrikli araç şarjlarını daha uyguna getirmek mümkün olabiliyor.

Ülkemizde bu rakamlara göre daha yüksek rakamlar çıkıyor olsa da yine de motorin ve benzinli araçlara göre daha uygun bir maliyet çıkıyor.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme