Kapat

Düzce Üniversitesi’nden İstanbul-Ankara Hızlı Trenine Güzergah Önerisi

yuksek-hizli-tren
blank
blank

Ayhan Şamandar, Ankara-İstanbul YHT hattının Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul güzergahı olarak planlandığını belirterek, alternatif bir güzergah önerisinde bulundu.

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Ankara-İstanbul YHT hattının Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul güzergahı olarak planlandığını belirterek, alternatif bir güzergah önerisinde bulundu.

Söz konusu güzergahın zor bir topografyaya sahip olduğunu savunan Şamandar’ın değerlendirmesi şöyle:

“Bu güzergahta YHT Ankara-İstanbul arasında sadece Sakarya İli’nde durmaktadır. Planlanan hattın sadece Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya kesiminde mühendislik açısından çok zor bir topoğrafyaya sahiptir. Bundan dolayı bu güzergahta toplam uzunluğu 71 bin 365 m olan 49 adet tünel ve toplam uzunluğu 13 bin 770 m olan 25 adet viyadük ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden projenin yapım maliyetleri çok fazla artmaktadır.

Bu güzergahın maliyeti TCDD tarafından 6 milyar dolar olarak hesaplanmıştır ve günde 23 bin 328 kişinin taşınacağı bu güzergahın kendini amorti etme süresi 30 yılı bulmaktadır.

Aynı zamanda bu güzergah Kuzey Anadolu fay hattının tam üstündedir ve mevcut projede 30 km boyunca YHT faya paralel gitmekte olup deprem açısından çok ciddi bir risk taşımaktadır.

Yapmış olduğum çalışmalar sonucunda Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul güzergahına alternatif olarak, çok daha verimli ve ekonomik olan Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergahını öneriyorum.

Bu önerimin faydalarını sıralarsak:

 1. Önerdiğim Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergahı yaklaşık olarak 5 milyar $’a mal olmaktadır çünkü proje maliyetlerini arttıran tünel ve viyadük sayısı önermiş olduğum bu güzergahta daha azdır. Buna göre önerilen hat mevcut hattan 1 milyar $ daha düşük maliyetlidir.
 2. Günlük tek yönde 62.800 kişinin, yılda ise 46 milyon kişinin kullanacağı bu güzergahın kendini amorti etme süresi 9 yıl olacaktır.
 3. YHT sayesinde Ankara-İstanbul arası seyahat süresi 2 saat olacaktır. Bu güzergahtaki iller hızlı, ekonomik, konforlu, güvenli ve çevreci bir ulaşıma sahip olacaktır.
 4. Önerilen Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergahı toplam nüfusu 25 milyon olan 6 il ve 4 ilçeyi birbirine bağlayacaktır. Ayrıca bu hattan Orta Karadeniz’de yer alan 7 il (Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Amasya, Sinop ve Samsun) faydalanacaktır. Bu illerdeki yolcular Gerede’ye kadar otobüsle gelip Gerede’den YHT’yi kullanarak İstanbul’a 1,5 saatte gidebileceklerdir. Böylece bu illerle birlikte 30 milyon insanımız bu ulaşım hizmetinden faydalanacaktır.
 5. D100 (E5) ve TEM otoyolu Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergahından geçmektedir ve Ülkemizin en yoğun kullanılan yolları konumundadır. Önerdiğimiz güzergahın tercih edilmesi durumunda faal olan 2 karayolu ve 1 YHT hattı birbirini destekleyecektir. Herhangi bir kaza veya doğal afet esnasında ve ayrıca bakım onarım çalışmaları sırasında bu yollar ve YHT hattı birbirine alternatif olacak ve ulaşım hiç kesintiye uğramayacaktır.
 6. Önerilen YHT hattı ile bu bölgede yaşayan insanlar Sabiha Gökçen, Esenboğa ve 3. Havalimanına çok kısa bir sürede ulaşım imkanına sahip olacaktır.
 7. 2050 yılı nüfus projeksiyonuna baktığımızda İstanbul’un nüfusunun 30 milyon kişi olacağı tahmin edilmektedir. 2018 yılı itibariyle İstanbul’da 1 km2 de 3000 kişi, Gebze’de 631 kişi, İzmit’te 1 km2 de 520 kişi, Sakarya’da 1 km2 de 203 kişi, Düzce’de 1 km2 de 147 kişi, Bolu’da 1 km2 36 kişi, Ankara’da 1 km2 de 214 kişi yaşamaktadır. Bu güzergahın getireceği avantajlar sonucunda İstanbul’un yatay olarak büyümesi ile iller arasındaki nüfus, ekonomi, turizm, sağlık, sanayi, vb. dengesizlikler düzelecektir.
 8. Önerilen Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul YHT güzergahında Kuzey Anadolu fay hattı sorun oluşturmayacaktır.
 9. YHT’nin elektrikli olması nedeniyle ve araç kullanım oranında meydana getireceği düşüş sayesinde şehirlerdeki hava kirliliğine olumlu etkisi olacaktır.
 10. YHT sayesinde trafik kazaları, can ve mal kaybı azalacaktır.
 11. YHT sayesinde mazot ve benzinden tasarruf sağlanacaktır.
 12. YHT sayesinde ulaşımda zaman kazanılacaktır.

Bu proje devletimiz tarafından yap- işlet- devret olarak ihale edilirse güzergah avantajından dolayı çok taliplisinin olacağını düşünüyorum.”

 

 

blank