Beyannamelerin Kırmızı Hatta Sevki Hakkında Duyuru

ithalat
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyannamelerin kırmızı hatta düşmesi ile ilgili Gümrük Müşavirleri Derneği üyelerine yaptığı duyuruda ithal malların kırmızı hatta düşeceği bu nedenle acil olmayan ithalatların Mayıs ayına bırakılması konusunda tavsiyesinde bulunuldu. Derneğin üyelerine göndermiş olduğu duyuru metninde şu ifadelere yer verildi.

 

Değerli Meslektaşlarımız;

Türkiye genelinde sistem tarafından bütün ithalat beyannamelerini  kırmızı hat tam muayeneye yönlendirildiği, bunun yanında kırmızı hat dışındaki diğer hatlar da idare tarafından kırmızıya yönlendirilerek genel bir tarama yapılacağı bilgisi alınmıştır. Bu uygulamanın da Mayıs başına kadar devam edeceği yönünde de şifahi bilgiler edinilmiştir.

Bakanlık ile yapılan görüşmelerde acaba sistemsel arıza mı var? diye sorulduğunda işlemlerin normal olduğu herhangi bir problem olmadığı yönünde bilgi alınmıştır.

Bu kırmızı hat uygulamasının Sanayicilerin ve üretici ihracatçıların YYS sahibi ve firmaların hatta D.İ.İ.B kapsamında ihraç edilmek üzere ithalatı yapılacak eşyaları da kapsadığı gelen bilgiler arasındadır.

Ayrıca COVID-19 sürecinde gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması ve temasın azaltılması için onlarca düzenleme yapılmışken kırmızı hat gibi eşyaya ve insana temasın kaçınılmaz olduğu bir uygulamaya gidilmesi gümrüklerde temasta artış yaşanacağı göz önüne alınarak üyelerimizin gerekli tedbirleri almasında fayda görülmektedir.

Bu sebeple önerimiz, işlemlerde gecikmeler olabileceği nazar-ı dikkate alınarak bu hususların değerlendirilmesi, mağduriyetlerin oluşmaması bakımında ithalatçı firmalarınıza da bilgi vermeniz yönündedir.

Bilgi edinilmesini rica ederiz.

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme