Connect with us

OTOMOTİV

Avrupa Birliği’nden TOGG’a Tasarım Tescili

Haber Servisi

Published

on

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi’ne yaptığı tasarım başvuruları için tescil almaya hak kazandı.

Otomotiv endüstrisinin bir mobilite ekosistemine dönüşümüne öncülük ederek ülkemizin ilk küresel mobilite markası olmak amacıyla kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un otomobillerin iç ve dış tasarımları Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından tescil edildi. Beş yıl süreyle geçerli olacak tescil haklarıyla birlikte, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait olan araçların tasarımlarının tamamen ya da kısmen kopyalanması da engellenmiş oluyor.

TOGG mühendisleri ve tasarımcıları tarafından ortaya konan, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait doğuştan elektrikli modüler araç platformu üzerine geliştirilmekte olan Türkiye’nin otomobili, tasarım sürecinde önemli bir aşamayı daha tamamlamış oldu.

TOGG’un askı sürecindeki Asya ve Amerika’daki tasarım tescil başvurularının da 2020 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Tasarım, 150 bin saatlik çalışma ile ortaya çıktı

Türkiye’nin Otomobili, TOGG tasarım ve mühendislik ekiplerinin liderliğinde toplam 150 bin saatlik bir çalışma sonunda ortaya çıktı. Tasarım süreci kapsamında Türkiye’den ve dünyadan toplamda 18 tasarım evi, TOGG’un belirlediği 6 farklı kriter ile objektif bir değerlendirmeye alındı. TOGG Tasarım Ekibi yaptığı değerlendirmede en yüksek skoru alan 3 tasarım eviyle sürece devam etme kararı verdi. Türkiye’nin otomobilinin tasarımını belirlemek için geniş kitlelerle yapılan otomobil satın alma davranışları araştırmasındaki bulgular doğrultusunda hazırlanan tasarım kılavuzu bu 3 tasarım eviyle paylaşılarak 2 boyutlu tasarım yarışması süreci başladı.

4 aşamalı olarak kurgulanan tasarım evi yarışması toplamda 6 ay sürdü

Bu süre zarfında 100’ün üzerinde farklı tema değerlendirildi, tüketici araştırmalarında tespit edilen beklentiler tasarım evlerine geribildirim olarak verildi.Süreç tamamlandığında her tasarım evinden gelen bir dış ve bir iç tasarım çalışması geniş kitlelerle klinik çalışmalar yapılarak test edildi. Ortaya çıkan sonuç yine TOGG Tasarım Ekibi tarafından endüstrileşmeye uygunluğu konusunda değerlendirildi. Bu aşamalardan sonra dünyanın en iyilerinden Pininfarina tasarım evi iş ortağı olarak seçildi ve 3 boyutlu tasarım aşamasına geçildi. Türk tüketicilerinin iç görüleri doğrultusunda TOGG Tasarım ekibi ve Pininfarina tasarım evinin ortak çalışmaları sonucunda sadece Türkiye’de değil; dünyanın farklı coğrafyalarında da beğeni ile kabul görecek özgün bir tasarım dili ortaya kondu.

Bu Toprakların Kültürü Tasarıma İlham Verdi

Türkiye’nin otomobili, modern ve özgün tasarımında Anadolu topraklarının köklü simgelerinden biri olan laleden esinlendi. Otomobilin yoldaki imzası olarak algılanacak ön ızgarasına, bütünsel şıklığı tamamlayan jantlarına ve iç mekân detaylarına modern bir incelikle işlenen lale figürleri ile birlikte Selçuklu dönemi esintileri coğrafyamızın kültür mirası ile olan bağı vurguluyor.

OTOMOTİV

Ford Mustang’in Elektriklisi Güncellemeleri OTA Üzerinden Alabilecek

Haber Servisi

Published

on

Ford’un efsane modeli Mustang’in elektriklisi Mustang Mach-E’nin firma tarafından yapılan güncellemeleri kullanıcıları rahatsız etmeden OTA üzerinden indirip kurabilecek.

Son zamanlarda otomotiv alanında giderek yaygınlaşmaya başlayan OTA güncellemelerini en aktif olarak kullanan firma Tesla. OTA ile yapılan güncellemelerle araca yeni özellikler eklenirken araç güncellemeler ile sürekli olarak güncel teknolojileri takip edebiliyor. Ford’un yaptığı açıklamaya bakılırsa Mustang Mach-E modeli de bu konuda Tesla’dan geri kalmayacak gibi görünüyor.

Ford Mustang’in elektrikli SUV’u olan Mach-E sahip olduğu OTA güncellemesi ile uzaktan gelen güncellemeler ile fabrika çıkışlı olmayan birçok ek özelliği zamanla kazanacak.

Firma tarafından yapılan açıklamada gelecek güncellemelerin kullanıcılar farkına bile varmadan seçilen saat aralığında otomatik olarak araca indirilip 2 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kurularak araç yeni özelliklere sahip bir şekilde kullanıma hazır olacak. Gelecek bazı güncellemelerin ise araca indirilerek çalıştırılması ile birlikte kurulacağı ve bunun da kullanıcıya hiçbir şekilde vakit kaybettirmeyeceği söylendi.

Continue Reading

OTOMOTİV

CarPlay Keyfini Klasik Porsche Modellerinde Kullanabileceksiniz

Haber Servisi

Published

on

Yapılan açıklamada klasik Porsche modellerini kullanan sürücülerin araçlarında bulunan eski radyolarını diledikleri takdirde Apple CarPlay destekli araç içi multimedya sistemine yükseltebilecekleri belirtildi. Fabrika çıkışı FM radyo, CD veya kaset çalar özelliği olan modellere yükseltme yapılabilen yeni multimedya sistemi basit tasarımı ile araç konsolunda herhangi bir kötü görünüme neden olmuyor.

Daha önceden de yine eski klasik araçlarına özel navigasyon sistemi geliştiren Porsche, o zamanlar da eski araçlara GPS ve Bluetooth desteği kazandırmıştır.

Dokunmatik Ekran ile Rahat Kullanım

6 normal düğme, 2 yuvarlak butonun butonun bulunduğu sistemin en önemli özelliği orjinal radyodan görünüm olarak pek farklı olmadığı gibi araca 3.5 inç büyüklüğünde dokunmatik bir ekran da kazandırıyor.

Günümüz teknolojisinde ekran biraz küçük olabilir ancak klasik Porsche aracınıza kazandırdığı özellikler ile bu eksikliğini gideriyor. Yeni dijital radyo entegrasyonu ile birlikte cihazınıza 2D ve 3D navigasyon özelliğinin yanında SD Kart, Bluetooth ve AUX özelliğinin yanında iPhone telefonunuzu kablo ile bağladığınız takdirde Apple CarPlay desteği kazandırmış oluyorsunuz.

Hangi Modeller Yükseltilebilecek?

Porsche yaptığı açıklamada1960’lı yıllarda üretilen ilk 911 modellerinden 90’lı yılların başında üretilen klimalı 911’lere kadar üretilen tüm 911’lere kurulabildiği belirtildi.

Continue Reading

OTOMOTİV

Renault ve Dacia Müşteri Memnuniyetinde Yine Lider

Haber Servisi

Published

on

Renault ve Dacia, sikayetvar.com müşteri memnuniyet endeksinde 2020 yılı ilk çeyreğini, kendi kategorilerinde zirvede tamamladılar. Türkiye’nin en büyük şikayet platformu sikayetvar.com’da Renault ve Dacia markaları aldıkları puanlar ile otomotiv kategorisinde kendi kategorilerinde birinci sırada yer aldı. İki marka da 2019 yılını kendi kategorilerinde birincilikle kapatmışlardı.

Markalar, yaklaşık 4 milyon üye ve aylık 7 milyon tekil ziyaretçiye sahip platformda, memnuniyet düzeyi, teşekkür oran, churn (müşteri kaybını engelleme) ve şikayet oran endeksine göre değerlendiriliyor.

Renault MAİS, OYAK’ın müşteri memnuniyeti vizyonu doğrultusunda temellerini 2,5 yıl önce attığı dijital dönüşüme büyük önem veriyor. Bu doğrultuda, müşteri memnuniyetini bir üst seviyeye taşımak üzere kurduğu Diyalog platformu ile sesli hizmetlerden sosyal ve dijital kanallara kadar kişiye özel, kolay ve benzersiz bir deneyim sunuyor. Diyalog İletişim Hattı, kaza ve arıza gibi durumlarda anlık müdahale hizmeti sunan Renault Yardım, tüm başvuru ve taleplerin değerlendirildiği Şikayet Yönetim Ekibi, kalite ve memnuniyet kontrol aramalarının yapıldığı Renault Dinliyor’un yanı sıra Sosyal Medya ve Dijital Kanallar ekibi ile 7/24 kesintisiz hizmet veriyor.

Continue Reading

Trending