Kapat

AUDİ’nin CEO’su Tutuklandı

rupert-stadler
blank
blank

Emisyon skandalından bir türlü yakasını sıyıramayan Volkswagen grubunun üyelerinden Audi, şimdi de patronunun gözaltı haberiyle gündemde.

Volkswagen merkezli olarak baş veren emisyon skandalının ilerleyen süreçlerde grup içerisinde yer alan Audi ve Porsche gibi önemli markalara da sıçradığına da şahit olduk. Uygulanan para cezalarına ek olarak binlerce otomobili geri çağırmak durumunda kalan bu markalar hala sorunun ceremesini çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Alman hükumetinin Volkswagen’e 1 milyar euroluk para cezasının yankılara hala devam ederken şimdi de Audi CEO’su Rupert Stadler‘in tutuklanma haberi gündeme bomba gibi düştü. Emisyon hilesiyle ilgili devam etmekte olan araştırma kapsamında gözaltına alındığı söylenen CEO’nun, kendisine yöneltilen bazı iddiaların kanıtlanmasından ötürü ciddi bir ceza ile karşı karşıya olduğu da kaynaklara yansıyan önemli detaylar arasında.

Dizel emisyonun araştırmasını engelledi mi?

Volkswagen grubunun sözcüsü Nicolai Laude tarafından da doğrulanan gelişmeyle ilgili şimdilik resmi kaynaklar yorum yapmayı reddediyor. Şirketin denetleme kurulunun olağan üstü toplanarak konuyu görüşeceğini belirten Laude, Stadler’in masumiyet durumunun halen devam ettiğinin de altını çizdi. Bir yılı aşkın süredir devam eden soruşturmayı yürüten mahkemenin, geçtiğimiz hafta içerisinde CEO’nun evinde arama yapmış olması ve hemen ardından bu olayın baş vermesi de işi biraz daha ilginçleştiren detaylar arasında. Masada görünen en önemli suçlamaların başındaysa, Stadler’in dizel soruşturmasının engellenmesi adına talimat vermesi yatıyor. Geçtiğimiz süreçte Volkswagen’in de benzer bir haberle gündeme gelmiş olması da şüphelerin artmasına neden oluyor.

blank