Connect with us

TRAFİK

Beklenen Karar Açıklandı : Araç Muayene Süreleri Uzatıldı

Haber Servisi

Published

on

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının konu ile ilgili Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle, bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi gereğince muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilecekler. Bu süreler gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilecek.

TRAFİK

Toplu Taşımada Koltuk Sayısı Kadar Yolcu Alınabilecek

Haber Servisi

Published

on

İçişleri Bakanlığı, daha önceden koronavirüs önlemleri kapsamında alınan toplu taşıma araçlarındaki koltuk kapasitesinin yarısı kadar olan yolcu taşıma kapasitesinine dair sınırlamayı kaldırdı. Bakanlığın, tüm valilikler ile Emniyet ve Jandarma birimlerine ilettiği genelgede daha önceden getirilen kısıtlamanın kaldırıldığını açıkladı.

“Şehiriçi ve Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı” konulu genelgede şehir içinde çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerindeki yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’sinden fazla aşmaması husundaki kararın yürürlükten kaldırılmasına karar verildi.

Böylece toplu taşıma araçları koltuk sayısı kadar yolcuyu taşıyabilecek bunun haricinde ayakta yolcu alınmasının hala yasak kapsamında olduğu vurgulanmıştır.

 

Continue Reading

TRAFİK

Dolmuş, Taksi ve Minibüslere Zam Talebi

Haber Servisi

Published

on

Apaydın; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren salgın nedeniyle yolcu taşıma kapasitelerinin azalması ve neredeyse yarı yarıya düşen yolcu sayıları nedeniyle halk otobüsü, taksi ve minibüslere zam yapılması taleplerinin olduğunu belirtti.

“Yolcu taşımacılığının olduğu büyük şehirlerde toplu taşıma esnafı zor günlerden geçiyor. Acilen yeni bir düzenleme ile fiyatların güncellenmesi gerekir. En azından Temmuz sonuna kadar bakanlığımız bize de bir el atmalı. Minibüsçü esnafımız batmak üzeredir. Bakanlığımız talimat verirse kendilerine yardımcı da olabiliriz. Yolcu seviyemiz yüzde 50 aşağı çekildi. Taksilerde yüzde 30, minibüsler ve halk otobüslerinde ise yüzde 50 zam bekliyoruz. Bununla birlikte bilet fiyatlarının yanı sıra ticari akaryakıt verilerek esnafımızın bu zor günlerinde destek olunmalı.” dedi.

 

Continue Reading

TRAFİK

İstanbul’da Metro Sefer Saatlerine Düzenleme

Haber Servisi

Published

on

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs tedbirlerine bir yenisini daha ekledi. Başkan Ekrem İmamoğlu’nun verdiği bilgilere göre 6 Nisan tarihi itibariyle metro seferleri sadece 21.00 saatlerine kadar yapılacak. İmamoğlu ayrıca Moda, İstiklal Caddesi tramvayları ile Kabataş-Taksim Finüküler hattı seferlerinin durdurulacağını açıkladı. İmamoğlu’nun açıklaması şöyle;

“6 Nisan Pazartesi’den itibaren; Metro seferleri sadece 21.00’e kadar yapılacaktır. Moda, İstiklal Caddesi tramvayları ile Kabataş-Taksim Finüküler hattı seferleri durdurulacaktır. Metro istasyonlarında acil aydınlatma sistemine geçilecektir. “

Continue Reading

Trending