Kapat

Araç Donanımları Ne Kadar Kullanılıyor?

arac-donanimlari
blank
blank

Taşıtlarda teknoloji hızla gelişimini sürdürürken ilgiyle izliyoruz. 7’den 70’e tüm araç severler bu teknolojileri yakından bilmek istiyor, otomobil fuarları, oto web siteleri ve video paylaşımları çılgınlar gibi takip ediliyor…

Bireysel kullanıcılarla birlikte, filo sahipleri veya ticari araç filoları arasında da işlerini kolaylaştıracak ve fark yaratmalarına katkıda bulunacak donanımlıları almak için ekstra bütçe ayıranlar var.

Şimdi dikkat! İngiltere gibi refah düzeyi yüksek bir ülkede yapılan bir araştırma, bizleri de ilgilendiriyor. Bu merak ve rağbete karşın; teknolojiden az da olsa nasibini almış bir aracı olandan tam donanımlı taşıt sahiplerine kadar sayıca pek çok sürücü, bu özellikleri yeterince kullanmıyor. Dünyanın en büyük lüks araç satıcılarından olan Jardine Motors’un çalışmasına göre, teknolojinin nimetlerinden pek faydalanılmıyor.

“Sürücülerin yarısından fazlası, otomobillerinin sunduğu teknolojiyi değerlendiremediğini ve boşa aldıklarını hissediyor”

Son üç yıl içinde yeni bir araç satın alan Londralı 1000 sürücü hakkında yapılan bu araştırmaya göre, sürücülerin yarısından fazlası, araçlarının sunduğu teknolojiyi değerlendiremediğini ve boşa aldıklarını hissediyor. Ayrıca bu sürücülerin % 49’u, sunulan sistemleri anlamak konusunda bir mücadele de veriyorlar.

Hız kontrolünü kullanmayan çok var!

Jardine Motors Group’un Grup Pazarlama Direktörü Matt Wrigley’e göre teknoloji; bize ne sağlayacağından emin olmasak da yeni bir taşıt seçmede albenisi çok güçlü bir etken. Birçoğumuz daha araç satış aşamasında teknolojiyle baştan çıkarılıyor. Fakat yine birçoğumuz spor modunu ve hız kontrolünü etkinleştirme ya da otomatik park etmeyi bilmiyor veya denemiyoruz…

% 50’nin üzerindeki kesim “şeritte bekletme desteğini” kullanmayı, “otoyol hız uyarılarını” açmayı ve hatta “koltuk hafızası ayarlarını” kullanmayı bile bilmiyor. 10 sürücünün dördü, ters sensörler, klima kontrolü ve ısıtmalı koltukları aktif hele getirmek için sık sık yanlış düğmeye basıyor.

“18-24 yaşındakilerin sadece% 51’i araçla tanıştıkları kısa sürede donanımları kavrıyor”

Ankete katılan sürücülerin % 71’inin, araçların ana teknik özelliklerini kavramayı öğrenmesi 6 aya kadar sürüyor. 18-24 yaşındakilerin sadece% 51’i araçla tanıştıkları kısa sürede donanımları kavrıyor. Kentin kuzeybatısından ankete katılanları yüzde 23’ü ise aldıkları araçların teknolojik donanımlarıyla hiç ilgilenmediklerini belirtiyorlar.

Temel beklenti: Klima ve yeterli saklama gözü!

Ankete katılan 10 otomobil sahibinin sekizinin araç alırken bol teknolojili olanları tercih etmesini belirtmesi ile gelecek beklentileri de oldukça tezat oluşturuyor. İleride üretilecek araçlardan temel beklentilerin ne olacağına ilişkin yanıtlar arasında klima, CD çalar ve çıkarilabilir raf / saklama gözü bulunuyor. Yine de %76’sı, yeniden araç alsalar daha fazla araç içi işleve sahip olanları tercih edeceğini söylüyor.

Hal böyleylen bize de ihtiyacınız olan teknolojiyi alın, boşuna para vermeyin demek düşüyor.

Aşağıdaki donanım ve teknolojileri “kullanmayan” yeni araç sahiplerinin oranı:

*Akıllı park sistemi %61

*Arka koltuk ekranı %58

*Şerit koruma %58

*Hafızalı koltuk ayarları %57

*Spor modu %54

*Adaptif cruise control %51

*Otoyol hız uyarıları 51%

*Otomatik frenleme %49

*Sesle kontrol edilen telefon fonksiyonları %48

*Çoklu ortam aygıtı bağlantısı %46

*Trafik bilgisi %43

*Cruise kontrolü %42

*Elektrikli sunroof %39

*İklim kontrolü %39

*Geri vites kameraları / sensörleri %38

*Isıtmalı koltuklar %36

*Otomatik farlar %33

*Navigasyon %32

*Bluetooth %28

*Otomatik cam silecekleri %23

*Dijital radyo %15

Kaynak : FiloMedya

blank