Anlık Lastik Hasarlarını Tespit Eden Sistem Geliştirildi

anlik-lastik-hasar-tespit-sistemi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önde gelen otomobil lastiği üreticisi Bridgestone, yenilikçi bir lastik hasarı tespit sistemi geliştirmek için ABD’li teknoloji devi Microsoft ile işbirliğine gittiğini duyurdu.

Önde gelen otomobil lastiği üreticisi Bridgestone, yenilikçi bir lastik hasarı tespit sistemi geliştirmek için ABD’li teknoloji devi Microsoft ile işbirliğine gittiğini duyurdu. Bridgestone’un açıklamasına göre bu yeni teknoloji, lastiğin hasar aldığını gerçek zamanlı olarak teşhis edebilmesi özelliğiyle dünyada bir ilk.

Lastiklerin hasar alıp almadığını tespit etmek ise çok önemli. Çünkü Bridgestone’un araştırması, dünya genelindeki tüm araba kazalarının yüzde 30’unun lastik kaynaklı olduğuna işaret ediyor.

Lastik Hasarı Tespit Sistemi (TPMS) adını taşıyan bu yenilikçi sistem Microsoft Bağlantılı Araç Platformu veya kısa adıyla MCVP teknolojisinden güç alıyor.

Yaygın görülen lastik hasarları ise Bridgestone’a göre dört kategoride toplanabiliyor: Yetersiz hava, yorgunluk, lastiği ters takma, çukur ve yoldaki diğer tehlikelerden kaynaklı lastiği fiziki hasar görmesi.

Aslına bakılırsa bu tür hasarları tespit edebilmek için 2012 yılından bu yana üretilen çoğu arabada lastik basınç sensörleri mevcut. Ancak bu sensörlerin en büyük sıkıntısı, hataya yol açan etkeni elle kontrol etme zorunluluğu. Yakından bakmadan lastiğin neden hava kaçırdığını fark edebilmek güç. Ancak Bridgestone’un geliştirdiği TPMS sistemiyle gerçek zamanlı olarak, anında hatayı fark edebilmek mümkün olacak.

Tabii bunda Microsoft’un MCVP adını taşıyan bulut sunucu bazlı yazılımının katkısı büyük. Çeşitli algoritmaları ve araçlara montajı yapılmış donanımları kullanarak anlık bir şekilde lastiğin yüzeyini tarayan sistem, sürüş güvenliğini tehlikeye atacak tüm durumları sürücüye raporlayabiliyor.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme