ALC Lojistik Treyler Tercihini Schmitz Cargobull’dan Yana Kullandı

alc-schmitz
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Schmitz Cargobull, ALC Lojistik Taşımacılık’a 6 adet treyler teslim etti. Bu teslimatla birlikte ALC Lojistik Taşımacılık’ın filosundaki Schmitz treyler sayısı 21’e ulaştı.

Teslimat törenine; ALC Lojistik Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiçekli, ALC Lojistik Taşımacılık Genel Müdürü Soner Çiçekli, Schmitz Cargobull Türkiye Müdürü Nihat Ayhan Özmen, Schmitz Cargobull Marmara Bölge Müdürü Kaan Kayral, Ürün ve Pazarlama Müdürü Erkan Makaklı ve Halkla İlişkiler Temsilcisi Betül Arslan katıldı.

ALC Lojistik Taşımacılık’a 6 adet treyler teslim etti. Bu teslimatla birlikte ALC Lojistik’in filosundaki Schmitz treyler sayısı 21’e ulaştı.

Schmitz Cargobull Türkiye Müdürü Nihat Ayhan Özmen teslimat vesilesiyle yaptığı konuşmada, “ALC Lojistik ve Taşımacılık’ın bizi tercih etmesi referans olması açısından da büyük önem taşıyor. Kendileri daha önceden filolarına kattıkları modellerin yanı sıra yakın zamanda Türkiye lansmanını yaptığımız power-curtain modelimizi de filosuna kattılar. Dolayısıyla bu durumdan son derece memnunuz.”

Ali Çiçekli ise yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Türkiye ve dünya zor bir ekonomik dönemden geçiyor. 2017’den sonra döviz kuru ile başlayan daralmanın etkileri halen devam ediyor. Son zamanlarda yüklü araç teslimatları olmuyor. Türkiye’de satılan ticari araçların sayısına bakıldığında da bu durum görülüyor. ALC olarak son 3 yılda TL bazında yaklaşık yüzde 50 büyüme gerçekleştirdik. Ne hazindir ki kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirdiğimiz bu büyüme döviz kurunun beklenmedik şekilde artmasıyla birlikte bu büyümeyi cüzi miktarlara düşürdü. ALC Lojistik olarak kurulduğumuz 2011 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde büyüdük. Başlangıçtan bu yana yaklaşımımız istikrarlı büyümeden yana oldu. 2019 yılını 2018 yılına göre daha iyi kapattık. Piyasa biraz daha toparlanır gibi oldu. Bizim gibi istikrarın olmadığı firmalarda, bizim gibi butik firmalar daha hızlı duruma uyun sağlayabiliyor. 2019 yılında yüzde 23 büyüme gerçekleştirdik. Döviz olarak da çok geriye gitmedik.”

Yaptıkları taşıma operasyonları hakkında da bilgi veren Çiçekli, şunları söyledi: “İtalya hattında taşımacılık yapıyoruz. Birçok müşterimiz var. En temel müşterimiz Şişecam. Bu da bize ivme kazandırıyor. Türkiye’nin gözbebeği bir firma. Filomuzda 45 özmal aracımız var. Tamamı İtalya’ya çalışıyor. Aynı zamanda forwarderlik hizmetleri de veriyoruz.”

“Firmamızı 15 araçla kurduk. Schimtz 2012 iki adet treyler aldık. Geçen sürede analiz ettik. Hem işletme hem de sürücülerin ve filo yöneticilerin operasyonel kolaylığı bakımından memnuniyet oluştu. Daha sonra tercihimizi Schmitz’den yana kullandık. Varios sistemi bize esneklik sağlıyor. Operasyonel kolaylık sağlıyor. Bu anlamda da bize büyük bir kolaylık sağladı. Bu sistem olmadığında buradan gönderdiğimiz treylere mega çekici bulmak zorundayız.”

“Filo yatırımı yapmadan önce sürücülerimizin görüşünü alıyoruz”

Ali Çiçekli, “Sürücüler arasında yaptığımız anketlerde neredeyse tamamı yüzde 100’e kadar olumlu bir geri dönüş aldık. Hem aracı arkasına taktığında sürüş rahatlığı, hem üst yapının kolay açılıp kapanması gibi unsurlar önemli rol oynuyor. Bir de çok fazla bakım ve onarım gerektirmiyor. Biz de onların olumlu görüşü paralelinde yatırımlarımızı Schmitz’den yana kullanmaya devam ediyoruz. Şu 6 adet treyler aldık ve Shmitz treyler sayısı 21’e ulaştı. İş hacmimiz arttığında filomuzu da genişleteceğiz.”

“Schmitz’in fuarda tanıttığı power curtain modelden de aldık. Hem yan direkleri olmadığında yüklemesi kolay oluyor. Sürücüye büyük kolaylık sağlıyor. Kaçakçılığa karşı da caydırıcı, mültecilere karşı da caydırıcı özelliğe sahip.” diye konuştu.

Özmen, “Schmitz Cargobull 128 yaşında. Şirket sadece treyler işi yapmış durumda. Bunun sağladığı doğrudan ve dolaylı faydaları var. Aynı aile üretici sadece bu alanda yatırım yapıp, bu alanı geliştirmiş. Farklı çekicilerde kullanılabilen Varios bizim patentli ürünümüz. Bizim yaptığımız birebir aynısı yok. Sadece Varios değil, üretim teknolojiyle ön plana çıktığımız şasi üretimimiz ve power curtain.

Özmen, “İstikrarlı ve planlı bir şekilde işini büyüten firma sayısı az. ALC Lojistik Taşımacılık da bu firmalardan biri. Firmaları suçlamak işin kolay tarafı. Ancak firmalar için çeşitli zorluklar var. Bunu da dikkate almak gerekiyor.” dedi.

Pazarla ilgili değerlendirmesinde ise Özmen, “Pazar, yatırım yapmayı, büyümeyi imkansız kıldı. Çok nadir büyümeler gördük. Bunların da kendine özgü yapıları vardır. Çok zorunlu ihtiyaçlar bile kısıldı. Herkes kendi elindeki kaynaklarla idare etmeyi tercih etti. Bunun da bir sınırı var. Ancak Türkiye’nin kritik bir konumu var. Çok büyük bir sirkülasyon var. Dolayısıyla faizlerin düşmesi ve kurun stabil hale gelmesiyle birlikte acil yatırıma ihtiyacı olanlar ve çok bekleyenler, iki yıl önce yatırım yapmayı planlayanlar yatırım yapanların ilk dalgasını oluşturdu. Bu, 2018 ve 2019 yılı ile karşılaştırıldığında olumlu bir gelişme ancak temkinliyiz. Gelecek açısından ise sektörümüz açısından umutluyum.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme