Akaryakıta Zam Kapıda! Pompaya Yansıyacak mı?

akaryakit-gorsel
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası alanda İran odaklı yaşanan gerilim, petrol ve ürünlerinin fiyatlarını vurmaya devam ediyor.Uluslararası piyasalarda benzinin ton fiyatı,633 dolardan 684 dolara, motorinin 583 dolardan 611 dolara kadar çıktı. Bu durum, benzinde geçen hafta 15-20 kuruş aralığında olan zam ihtiyacını, bu hafta 30-31 kuruşa kadar yükseltti. Motorinde de 20-21 kuruş fiyat artışı göründü. Hükümet, “eşel mobil” sistemini işletmezse zammın bu gece yarısı pompa fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Türkiye’de, akaryakıt fiyatları; brent petrol, uluslararası piyasalarda geçerli ürün fiyatları ve dolar kuru hareketlerine göre belirleniyor. Son dönemde petrol ve ürün fiyatlarının yanı sıra dolar kurunda da yukarı yönlü bir hareketlilik yaşanıyor.

İRAN GERİLİMİ

Petrol ve ürün fiyatlarını etkileyen asıl öge, son dönemde hiç şüphesiz İran. İran odaklı yaşanan gerilimler, petrol ve ürün fiyatlarını yukarı doğru itiyor. Petrolde, dünya genelinde yaşanan üretim artışı ya da kısıtları, savaş riski, ürün talebinde ortaya konjonktürel değişim ve diğer gelişmeler de bazen olumlu bazen de olumsuz fiyatlar üzerinde etkide bulunuyor.

ÜRÜN FİYATI UÇTU 

Bu gelişmeler çerçevesinde uluslararası piyasalarda benzinin ton fiyatı, 633 dolardan 684 dolara, motorinin 583 dolardan 611 dolara kadar çıktı. Benzinde geçen hafta 15-20 kuruş aralığında olan zam ihtiyacı, 30-31 kuruşa kadar yükseldi. Motorine de 20-21 kuruş fiyat artışı göründü.

ARTIŞ PAZARTESİYİ SALIYA BAĞLAYAN GECE 

Genelde akaryakıtta fiyat artışları, pazartesiyi salıya bağlayan gece yapılıyor. Hükümet “eşel mobil” sistemi işletmezse, zammın bu gece yarısı pompa fiyatlarına yansıması bekleniyor. Ancak bugünün resmi tatil olması nedeniyle atılacak adam gece yarısına doğru belli olacak.

Hükümet, “eşel mobil” sistemini işletip, akaryakıttan sağladığı ÖTV gelirlerinden feragat ederek, zammı pompa fiyatlarına yansıtmayabilir.Ya da zammın bir bölümünü ÖTV’den karşılayabilir. Bir diğer olasılık da zammın yansıtılması için bir süre beklenebilir.

Kaynak : Habertürk

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme