Ahmet Cora’nın “Lojistik Notları” Kitabı İlgi Görmeye Devam Ediyor

Logistics
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lojistik sektörü, firmaların sahip olduğu modern araçlar, kullanılan düzenli hatlar, verilen servis kalitesi ve yetişmiş personel kullanımı ile büyürken,sektörün entelektüel sermayesinin de peşi sıra gelmesi gerekir. Bu, kalıcılığı ve kurumsallaşmayı sağlar. Aslında her sektör için durum aynıdır.

Sektöre, bilgi birikimleri ve çalışmaları ile yıllardır destek veren üstadları biliyorduk zaten, ama şimdi yeni jenerasyonun da bu alanda boy göstermeye başladığını görüyoruz. Ahmet Cora da bu yeni isimlerden biri.

Yayınladığı “Lojistik Notları” adlı kitap gerçekten özgün bir eser. Kitap, özellikle üniversitelerin Lojistik ve Dış Ticaret bölümü öğrencileri arasında yoğun ilgi görmekte. Akademiden değil, iş hayatından gelen Cora, hem lojistik firmalarında hem de yatırımcı firmaların Dış Ticaret ve Lojistik departmanlarında çalışmış, masanın her iki tarafına da vakıf biri. Deneyimleri ve yorumlarından oluşan yazılarını, akıcı bir üslupla bir kitapta buluşturmuş.Kendisi de Marmara Üniversitesi İktisat mezunu olan yazar, kitapta lojistiğin küresel ekonomiye olan etkilerinden, dış ticarette teslim şekillerine, emtia sigortalarına kadar bir çok konuya değinmiş.

Kitapta çok ilginç metinler de var. Süveyş ve Cebelitarık boğazlarının tarihinden bahsettiği gibi, “Geleceğin mesleği:lojistik” klişesine, lojistiğin bir sanat olup olmadığına dair fikirlerini de ortaya koymuş. Kaleminin kuvvetli ve çevik olduğu göze çarpan Cora’nın üslubu da espirili. Kitap çıktığında, Satınalma Dergisi’ne verdiği röportajda bu durum sorulduğunda şöyle cevap vermiş:

“Hem öğrencilik hayatı, hem iş dünyası oldukça yorucu, yıpratıcı süreçler ve insanların zihinleri gerçekten dolu. Bu sebeple, bir konuyu anlatabilmek için, kolay okunabilen, akıcı, net, hatta bazen hafif gülümsetebilen metinler tercih edilmesi gerekiyor. Yoksa grafiklerin, rakamların, oranların iş hayatında karşılığı çok az maalesef. Bu sebeple sıkmadan bir çırpıda okunabilecek bir eser üretme fikrinin peşinden gittim.”
Lojistik ile ilgili operasyonel konuları kısa makalelere sığdırmak zordur. Ahmet Cora bunu başarmış ve okuyucuya ulaşmış gözüküyor. Öğrencileri, sektör çalışanlarını ve lojistiğe meraklı okuyucuları selamladığı bu ilk eserinin devamının gelmesini diliyoruz.

*Lojistik Notları kitabı D&R, Kitapyurdu, idefix, Babil ve benzeri platformlardan edinilebilir.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Lojistik Defteri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme