Lojistik Defteri
LOJİSTİK

65 Yaş Üzeri Ağır Ticari Araç Sürücülerine Geçici Çalışma İzni Verildi

Türkiye ve dünyadaki etkileri ağır bir şekilde devam eden salgında dönemsel önlemler de hayata geçiriliyor. Deneyimli ağır ticari araç sürücülerine daha fazla ihtiyaç duyulduğu bugünlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan önemli bir açıklama yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından UND’ye iletilen açıklamada, COVID 19 nedeniyle sürücü teminindeki güçlükler dikkate alınarak, söz konusu salgının karayolu taşımacılık sektörüne etkisinin azaltılmasını teminen, daha önce uygun mesleki yeterlilik belgesi (SRC-3) bulunan sürücülerin çalışmaya devam etmesinin önü açıldı.

UND tarafından yapılan açıklamada sektörde yaşanan şoför eksikliğine yeni tip korona virüs salgını eklenmesiyle, tedarik zincirinin en önemli halkası olan nakliyenin durma noktasına geldiği, dolayısıyla mesleğini icra edebilecek 65 yaşını dolduran şoförlerin çalışmalarına imkân verilmesi yönündeki taleplerinin Bakanlık tarafından uygun bulunduğu ifade edildi.

Süreç Nasıl İşleyecek?

  • Firma birden fazla şoförü adına başvuru yapabilir. 65 yaşını dolduran şoförleri adına (SGK Kayıtları vb.) Bakanlıkla yaptığı diğer iş ve işlemlerde izlediği sürecin aynısını izleyerek başvuru yapabilir.
  • Başvuruda Sağlık Raporunun alınış tarihi 30 günü geçmemiş olmalıdır.
  • Raporda mutlaka “şoförlük mesleğini icra etmesine engel yoktur” ibaresi yer almalıdır.
  • Rapor, Sağlık Bakanlığı e-Nabız Sisteminden kontrol edilebilmeli (devlet hastanesi, özel hastane, ISG Doktoru vb)
  • Başvuruda Sağlık Bakanlık onaylı Psikoteknik Raporunun bir nüshası
  • Vizenin okunaklı fotokopisi (fotokopinin renkli olması tavsiye edilir)
  • SRC 3 için ne kadar süre uzatımı söz konusu ise aynı süre Dijital Kart için de söz konusu olup, ilave bir başvuruya gerek yoktur.

 Diğer Ülkelerde Sürücü Yaş sınırlaması Var mı?

Avrupa birliği ülkelerinde ağır ticari araç sürücülerinin yaş kısıtlamasıyla ilgili tek bir model uygulanmıyor. Her ülke farklı bir model izlerken uygulanan modeller iki temel doğrultuda farklılaşıyor. Başta Almanya ve Fransa olmak üzere Belçika ve İsveç’in de dahil olduğu grup ağır ticari ehliyetlerinin yenilenmesinde özel bir prosedür izlemiyor. Ancak diğer ülkelerde kimilerinde 50 yaştan başlayarak ve yaşlandıkça artan sıklıkta ehliyet yenilemeleri için doktor raporlarına ihtiyaç duyuluyor. Yapılan doktor kontrolleri ise genellikle 70 yaş civarında ve her 2 yılda bir olmak üzere talep ediliyor.

Related posts

TÜLOMSAŞ Araç Taşıma Vagonu Üretti

Haber Servisi

Ulaştırma Bakanlığı TSE ile ATP Protokolü İmzaladı

Haber Servisi

Türkiye’nin İlk ve Tek Süpersonik Raylı Test Hattı Açıldı

Haber Servisi

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi sizlere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla çerez bilgilerinizi kullanmaktadır. Kabul Et Oku