Connect with us

EKONOMİ

3 Araçtan Fazla Alım-Satım Yapanlara Ceza

Haber Servisi

Published

on

İkinci el otomobil alım satım işiyle uğraşan kişiler için yetki belgesi alma süresi 31 Ağustos 2020’ye kadar uzatılırken, “al-sat” adı verilen uygulamanın sona erecek olması galerici esnafını sevindirdi. Son dönemde 0 kilometre otomobilde piyasa fiyatlarının yükselmesiyle birlikte işleri açılan galerici esnafı, yönetmeliğin değişmesiyle birlikte 2. el otomobilde güvenilir satış ortamının oluşacağını belirtti. Sıfır kilometre 2019 ve 2020 model araçların piyasa fiyatlarındaki artış tüketicileri 2. el otomobile yöneltti. 2. el otomobildeki satış rakamlarının özellikle 2019’un son aylarında patlamasıyla birlikte 2019 yılının en karlı yatırımı da 2. el otomobil satışları oldu. 2. el otomobil piyasalarındaki hareketlilik ise galerici esnaflarını mutlu etti.

“50 bin TL para cezası olacak”

Al-satçıların 3 araba sonrası akrabaları üzerinden bu işi yürüttüğünü ancak bunların da takibe alınacağını da verilen bilgiler arasında. Bu işi yapanların cezası da 50 bin TL civarında olacağı belirtiliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

EKONOMİ

İkinci El Araçları da Kapsayan Taşıt Kredisi Paketi Açıklandı

Haber Servisi

Published

on

Uzun zamandır konuşulan taşıt kredisi paketleri bugün kamu bankaları tarafından duyuruldu. Açıklanan yeni paketlerdeki beklenmeyen sürpriz ise açıklanan paketin belirli kriterlerlerde ki ikinci el araçlar için de geçerli olması oldu.

Türkiye’de üretim yapan anlaşmalı otomotiv üreticilerinden sıfır araç alacak kullanıcılar aylık yüzde 0,49 ile yüzde 0,69 arasında değişkenlik gösteren krediler ile araçlarını satın alabilecek. Sıfır araçlar için geçerli olan kredi paketi motosikletleri de kapsayacak şekilde hazırlandı. Genelde hep sıfır araçlar için çıkan kredi paketleri bu sefer ikinci el araç ve motosikletleri de kapsıyor. Yüzde 0,82 faiz oranı ve 6 ay ertelemeli krediler ise 150 bin TL üst limitine kadar kredi kullanılabilecek.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Kredi tutarının kasko değeri üzerinden öz kaynak/yabancı kaynak üzerinden hesaplandığını belirtmekte fayda var. İkinci el araçlarda üst limit harici yaş sınırı da 7 olarak belirlendi. 5 Haziran’dan itibaren kamu bankaları tarafından başvurular alınmaya başlanacak olup özel bankaların da kısa bir süre içerisinde avantajlı kredi paketleri tanıtması bekleniyor.

Continue Reading

EKONOMİ

Kumport’tan Covid-19 Salgınına Karşı 1 Milyon TL’lik Destek

Haber Servisi

Published

on

Türkiye’nin en büyük liman işletmelerinden Kumport, ülke çapında COVID-19 salgınına karşı verilen yoğun mücadele kapsamında T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” milli dayanışma kampanyasına 1 milyon TL ile destek oldu.

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgınına karşı verilen büyük mücadeleye bir destek de Kumport’tan geldi. Uzun yıllardır Türkiye’nin ticaret gücüne destek vermek için çalışmalarını sürdüren Kumport, T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” milli dayanışma kampanyasına 1 milyon TL katkıda bulundu.

Başta sağlık çalışanları ile limandaki saha çalışanları olmak üzere hayatın devamlılığı için ortaya büyük bir özveri koyan bütün çalışanlara teşekkür eden Kumport CEO Vekili Kaan Anul, “İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreci dayanışma içinde geride bırakacağımıza inanıyoruz. Ülke çapında salgına karşı verilen yoğun mücadeleye Kumport olarak destek olmaktan dolayı mutluyuz. Devletimizin ve milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

EKONOMİ

İptal Olan Uçuşların İadeleri Garanti Altına Alındı

Haber Servisi

Published

on

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yeni Tip Koronovirüs (Codvid-19) salgını nedeniyle en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen Sivil Havacılık sektörüne yönelik tedbirleri aldıklarını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Havayolu Yolcu Haklarına ait yönetmelikte bilet iadelerini de garanti altına aldık. Vatandaşlarımız isterse biletlerini açığa aldırabilecek ve bu biletleri 6 ay içerisinde kullanabilecekler ya da isteyenler uçuşların başlatılmasının ardından iki ay içerisinde ödediği bilet ücretini iade alabilecek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yeni Tip Koronovirüs salgınının küresel ticarete yönelik etkilerini en aza indirmek amacıyla gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi. Alınan önlemler sayesinde virüsle mücadelede önemli mesafe kat edildiğini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Tabi ki söz konusu salgının sosyo-ekonomik anlamda vatandaşa etkilerini azaltmak amacıyla da birçok sektöre yönelik tedbirleri aldık. Bu noktada en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen Sivil Havacılık sektöründe yaşanacak sıkıntıları da en aza indirmek için gerekli önlemler alındı” dedi.

Ödemeler ötelendi

Bakan Karaismailoğlu, sivil havacılığa yönelik olarak öncelikle havayolu sefer iptallerinden dolayı işletmecilerin slot kaybına uğramaması için gerekli tedbirleri aldıklarını anlattı. Havalimanı, terminal ve yer hizmetlerine ait işletmelerin de ruhsat ve temdit ödemelerini uçuşların başlamasından 3 ay sonrasına ertelendiğini bildiren Karaismailoğlu, böylece sektörün ödemesi gereken yaklaşık 38 milyon liralık borcunun ötelendiğini söyledi. Diğer hizmetlerin ücretlerinde bu yıl için yüzde 50 oranında indirildiğini açıklayan Karaismailoğlu, havayollarının Eurocontrol’e olan yaklaşık 30 milyon avro borcunun de ertelendiğini bildirdi.

İsteyenler bileti açığa aldıracak

Bakan Karaismailoğlu, tüm turistik faaliyetleri ile taşımacılık faaliyetleri iptal edilen sıcak hava balonu işletmelerinin de ruhsat ve temdit ödemelerine ait yaklaşık 15 milyon lira tutarındaki alacakların bir yıl ertelendiğini açıklayarak, “Havayolu yolcu haklarına ait yönetmelikte yapılan düzenleme ile havayollarından bilet iadelerinin yapılmasını yolcu hakları bakımından garanti altına aldık. Yaptığımız bu düzenleme ile vatandaşlarımız isterse biletlerini açığa aldırabilecek ve bu biletleri 6 ay içerisinde kullanabilecekler. Bilet ücret iadesi isteyen vatandaşlarımıza da havayolu firmaları tarafından uçuşların başlatılmasının ardından iki ay içerisinde ödediği bilet ücretini iade alabilecek” diye konuştu.

Continue Reading

Trending